10.07.2008 | 12:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Prevence zdraví psů a koček

Tisková konference a diskuse u kulatého stolu společnosti Hill´s Pet Nutrition.

Tisková konference a diskuse u kulatého stolu společnosti Hill´s Pet Nutrition na téma Prevence zdraví psů a koček a představení programu Čas správné péče proběhla dne 24. 6. v Praze na Letné v pavilonu EXPO 58.
Konferenci zahájil J. Douglas, generální ředitel společnosti pro střední a východní Evropu a Rusko. Společnost Hill´s byla založena v r. 1946 Dr.M. Morisem, a první klinickou dietou byla k/d ration pro slepeckého psa s onemocněním ledvin. Další vyvinutou preskripční dietou pro rozpouštění struvitů byla s/d diet. První nejvíce obsažná kniha o výživě zvířat „Small Animal Critical Nutrition“ z roku 1983 vychází nyní již v pátém vydání. Pracovníci z výzkumného centra společnosti se zabývají technologickými procesy za dodržování přísných pravidel výživy. Poslání společnosti spočívá v obohacování a prohlubování vztahů mezi lidmi a zvířaty, cílem je poskytnutí co nejvíce informací majiteli o adekvátní výživě jejich miláčků.
Druhá přednášející L. Alaverdová, DVM, veterinární poradce pro střední a východní Evropu, zdůraznila, že veterinární lékaři mohou přímo apelovat na zdraví psů a koček pomocí majitelů. V současnosti se mění role veterinárního lékaře, který se stává partnerem zajišťující nejlepší péči a prevenci psů a koček. Více než 40 % psů trpí nadváhou, 80 % zvířat starších dvou let má dentální problémy, jedno z pěti zvířat má potíže s pohyblivostí, kvůli behaviorálním problémům bylo provedeno 80 % eutanázií. Program společnosti Hill´s Čas správné péče - www.spravnapece.cz, probíhá od 1. 7. do 31. 8. na vybraných klinikách v jednotlivých krajích ČR a zahrnuje preventivní prohlídku pro majitele psů a koček zdarma . Majitelé obdrží po vyplnění dotazníku (výživa, antiparazitární program, vakcinace, váha, pohyblivost, stav dutiny ústní aj.) informace o preventivních opatřeních.
Veterinární poradce Hill´s, MVDr. P. Miklišová přítomným posluchačům sdělila, že na dlouhověkosti a dobrém zdravotním stavu se podílí zejména genetika, prostředí a výživa, kterou může majitel zvířete výrazně ovlivnit. Krmiva společnosti Hill´s patří mezi světovou špičku; vyrábí základní řadu kompletních krmiv Science Plan, krmiva pro zvířata vyžadující speciální péči a letos společnost doveze na náš trh speciální bio - krmivo Nature´s Best.
Pro nemocné jedince jsou určeny klinické diety Prescription diet. Všechna krmiva Hill´s se odlišují od jiných superprémiových krmiv biologickými antioxidanty, neobsahují chemické konzervační látky geneticky modifikované látky ani umělá ochucovadla (tuk, sůl, barviva).
MVDr. J. Křeček, privátní veterinární lékař z Děčína zmínil, že v posledních 15 letech byl zaznamenán v terapii malých zvířat velký rozmach, vznikly specializované kliniky a změnil se i přístup odborníků k němým tvářím. Zatímco dříve byl důraz kladen především na terapii, nyní je stále větší pozornost věnována prevenci. Pojem geriatrie a senilní pes či kočka dříve neexistoval. Zodpovědní majitelé si uvědomují, že pozdější terapie, při výrazném růstu nákladů nemusí být úspěšná.
Ing. A. Bunczuk, veterinární asistentka kliniky LIVE v Litoměřicích vysvětlila přítomným potřebu vzdělaného managementu na klinikách, týmovou spolupráci, důvěryhodnost majitele, a roli sestry, která zklidňuje pacienty v ordinaci, dokáže poradit s výživou, stavem tělesné kondice aj.
Další přednáška MVDr. H. Žertové byla věnována preventivním opatřením poruch chování psů a koček. Po staletí byli psi šlechtěni k určitému výkonu, lovení zvěře, hlídání stád, kočky k lovení myší aj. Nyní se domácí miláčci stávají členem rodiny, partnery, kdy člověk přestává působit autoritativně, nedemonstruje vlastní sílu. Důležité je zacházení s mláďaty, zhruba od desátého dne jejich života s nimi mluvíme, šetrně zacházíme a manipulujeme; do šesti týdnů probíhá období vtištění, které si štěně pamatuje po celý život. V šesti až devíti týdnech probíhá socializace, kdy štěně vnímá nejen tvory domácnosti, ale i své okolí, přivyká pobytu na dvorku anebo městskému ruchu. Pes z venkova později těžko přivyká pobytu ve městě a naopak. Neadekvátní zacházení zvyšuje stres zvířete, dochází ke změnám chování, které se často projeví poklesem imunity, nespecifickým zánětem močového měchýře aj.
Se svými bohatými zkušenostmi kynologa a pozitivním účinkem krmiv Hill´s při dysplazii kyčelních kloubů se s přítomnými posluchači podělil M. Valentin. Zmíněný kynolog se umístil na předních místech Mistrovství ČR i světa a Mistrovství světa FCI. Na závěr této akce proběhla zajímavá diskuse s poděkováním zaměstnancům společnosti Hill´s.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down