17.09.2002 | 11:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Při jednání o mléčných kvótách má Česko spojence

Francie podpoří při jednání s Evropskou komisí produkční kvótu pro Česko ve výši 3,1 miliónu tun mléka. EK zatím České republice nabídla kvótu 2,5 miliónu tun, přičemž domácí výroba se pohybuje kolem 2,7 miliónu tun. Konečné rozhodnutí o kvótách má padnout v listopadu.

Pokud bude přijat objem 3,1 miliónu tun, bude třeba zvýšit domácí spotřebu a vývoz. Informoval o tom na setkání s novináři Jean-Pierre Carlier, který u EK zastupuje francouzské organizace zabývající se produkcí a zpracováním mléka. „Domníváme se, že bude normální a užitečné, aby Česká republika pokračovala v rozvoji svého mlékárenství," uvedl.
Spotřeba mléka v ČR činí 215 kilogramů/osobu ročně, přičemž v roce 1989 byla 260 kilogramů. Vývoz představuje asi čtvrtinu české produkce. Česká republika má podle nedávné studie EK z hlediska přírodních podmínek potenciál vyrábět až čtyři milióny tun mléka ročně.
Zvýšení produkce a zpracování mléka s sebou přináší i modernizaci provozů, na které by se měl vedle EU podílet i stát. Tajemník Českého komitétu Mezinárodní mlékařské federace Oldřich Obermaier k tomu uvedl, že v roce 1989 bylo 70 procent zařízení v mlékárenském průmyslu zcela odepsáno. Podniky by se podle Carliera měly zaměřit i na rozvoj a propagaci nových výrobků.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down