25.02.2009 | 09:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Při kontrole chovu vodního ptactva v Rybářství Hodonín byl zjištěn virus ptačí chřipky

Nejde však o rizikový kmen H5N1, ale o mnohem méně nebezpečný kmen H7

Pozitivní nález byl potvrzen u devíti ze 60 náhodně kontrolovaných hus u Písečenského rybníku. Bude utraceno zhruba 3000 hus a 350 kachen. Bude projednán přesný technický postup likvidace chovu. Kolem ohniska bude zatím vytvořeno pásmo o poloměru jeden kilometr, na kterém budou platit mimořádná veterinární opatření pro dezinfekci komerčních hospodářství, pohyb osob a přesun drůbeže.
Pracovníkům chovu ani lidem v okolí nehrozí žádné nebezpečí. Kmen H7 patří mezi nízkopatogenní kmeny ptačí chřipky s minimálním rizikem. Ptačí chřipka byla u volně žijících ptáků na jihu Moravy doposud zjištěna jen jednou. U chovných ptáků se dosud ptačí chřipka v regionu neobjevila. Nízkopatogenní kmen ptačí chřipky byl v poslední době zjištěn také v Německu, Francii, Belgii a Itálii.
V současné době je na Hodonínsku okolo 90 rybníků o celkové výměře 520 hektarů. Na převážné většině z nich hospodaří a je majitelem Rybářství Hodonín. Z vodní drůbeže chová hlavně husy bílé a landeské a kachny pekingské. Rybářství ročně vyloví na 500 tun ryb.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down