04.10.2023 | 02:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Při přepravě zvířat na jihu Čech zjistila SVS porušení pravidel welfare i hygieny potravin

Inspektorky veterinární správy z Jihočeského kraje při kontrole s Policií ČR nedaleko Předotic v okrese Písek odhalily provozovatele jatek z Plzeňského kraje, který převážel v jednom přepravním prostoru neodděleně živou jalovici spolu s krávou poraženou na hospodářství. To je v rozporu s legislativními požadavky pro oblast hygieny potravin i welfare zvířat.

Legislativa umožňuje při splnění pravidel porážku jatečného zvířete na hospodářství. Zvíře musí být před poražením prohlédnuto schváleným veterinárním lékařem. Poražené zvíře musí být na jatka dopraveno hygienicky a bez zbytečného odkladu. S tělem poraženého zvířete je třeba zacházet jako se surovinou živočišného původu, přepravovat je v nehygienických podmínkách v jednom prostoru s živým zvířetem neodděleně odporuje legislativě.

Zjištěná situace rovněž nesplňovala požadavky na welfare (pohodu) živých zvířat přepravovaných na jatka. Vézt živá zvířata společně s mrtvými, tak aby živá zvířata tato mrtvá zvířata vnímala a byla s nimi v bezprostřední blízkosti, způsobuje zvířatům stres. Zvířata v souvislosti s porážkou musí být ušetřena veškeré zbytečné bolesti, úzkosti nebo utrpení.

Vzhledem k popsaným prohřeškům bude s provozovatelem přepravy vedeno správní řízení, v němž mu může být v oblasti hygieny potravin udělena sankce až do výše 10 mil. Kč. Porušení v oblasti welfare zvířat bude postoupeno obci s rozšířenou působností (ORP) Písek.

V rámci akce zkontrolovali veterinární inspektoři s policisty celkem 12 vozidel. Nějakou závadu zjistili ve třech případech. Kromě výše zmíněného pochybení bylo u jiného kontrolovaného přepravce zjištěno pochybení týkající se vzdálenosti přepravy. Do limitu 65 km může zvířata bez administrativních povinností přepravovat každý chovatel. Avšak zmíněný přepravce absolvoval se dvěma naloženými krávami cestu delší. V případě delší cesty musí být splněny požadavky týkající se způsobilosti řidičů. Řidič přitom nepředložil žádné doklady, které by tyto povinnosti doložily. I v tomto případě bude porušení legislativy postoupeno ORP.*

Petr Vorlíček

tiskový mluvčí SVS

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down