30.01.2007 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Případů otrávených dravců v ČR je méně

V EU se již delší dobu uvažuje o povolení používat přípravky s obsahem karbofuranu maximálně pro moření osiva.

Poslední případ otravy je hlášen 24. 11. 2006, šlo o jestřába lesního. Po medializaci zneužívání karbofuranu k zakázanému trávení škodné bylo zaznamenáno méně otrávených dravců. Potvrzuje to i Česká společnost ornitologická.
V ČR je karbofuran uváděn na trh jako insekticid, a to ve formě postřiku a granulí pod základním obchodním názvem Furadan. Používá se tedy v zemědělství. Karbofuran není obsažen v žádném biocidním přípravku, který byl schválen k používání Státní veterinární správou ČR v potravinářských nebo zemědělských provozech.
Trávení volně žijících zvířat je u nás zakázáno již 40 let, přímo pak zákonem na ochranu zvířat proti týrání i zákonem o myslivosti, je to však málo platné. V loňském roce byla prokázána otrava karbofuranem u několika desítek zvířat: šlo o káňata, orly mořské, pochopa rákosního, straky, koroptve, vydry, ale i psy, lišky, tchoře, kuny a hranostaje, posledním případem byl v listopadu jestřáb lesní. Proti roku 2005 byl nárůst asi šestinásobný, nicméně v poslední době by se snad situace mohla obracet k lepšímu.
Policie dosud nikoho neusvědčila. Česká ornitologická společnost na dopadení pachatele vypsala odměnu, nicméně již několikerá medializace problému má pozitivní výsledky. Zdá se, že si veřejnost již uvědomuje, že jde o úmyslné a zavrženíhodné zabíjení zvířat, které je v rozporu se zákonem a je navíc prováděno pro trávená zvířata velmi bolestivým způsobem.
V EU se již delší dobu uvažuje o povolení používat přípravky s obsahem karbofuranu maximálně pro moření osiva, s čímž Státní veterinární správa ČR plně souhlasí.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz. Anebo na speciálních webových stránkách České společnosti ornitologické www.karbofuran.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down