26.04.2017 | 08:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Připomínky Komory veterinárních lékařů k novele veterinárního zákona? Úředník neposlouchá. Bohužel ani veřejnost ani odborníky!

Proč názor veterinářů na novelu veterinárního zákona nikoho nezajímá? Protože by výhrady Komory veterinárních lékařů mohly ohrožovat pohodlí úředníka? Alespoň to tak vypadá, neboť připomínky k návrhu novely se setkávají se silným odporem zejména ze strany Státní veterinární správy, a ministerstvu zemědělství se jaksi nehodí do časového plánu.

Možná to jsou silná slova, ale realita odpovídá zkušenostem i dalších profesních komor, se kterými Komora veterinárních lékařů úzce spolupracuje. Komory vzniklé ze zákona na to reagovaly společným prohlášením ze dne 24. března. To bylo hned nazítří po setkání s premiérem Bohuslavem Sobotkou, který ve věci novely veterinárního zákona vyzval k dalším jednáním.

 

Odpor proti připomínkám Komory veterinárních lékařů k právě projednávané novele veterinárního zákona ze strany úředníků Státní veterinární správy lze shrnout: Nechtějí, aby byly vymezeny odborné kompetence veterinárního lékaře, nechtějí, aby byla definována odborná způsobilost, nechtějí, aby bylo možno postihovat vykonávání odborné veterinární činnosti jinými než odborně způsobilými osobami. Nechtějí mít další práci a natožpak další správní řízení; co kdyby se ještě ke všemu týkalo vlastních kolegů, kteří nyní mohou vykonávat veterinární činnost, aniž by byli členy Komory.

 

Snad to není i proto, že připomínky předložené Komorou veterinárních lékařů nejsou zcela
v souladu s tím, co deklaroval ministr zemědělství v Poslanecké sněmovně, když uvedl, že cílem návrhu novely je mimo jiné „zajistit větší ochranu zdraví osob a zvířat, snížit administrativní náročnost pro chovatele a dále pak umožnit chovatelům hospodářských zvířat provádět některé veterinární úkony, jako např. injekční aplikaci léčiv.“

 

Podle Komory veterinárních lékařů návrh novely ochranu spotřebitele a ochranu zvířat nijak neřeší a injekční aplikaci léčiv může chovatel, na pokyn a pod vedením ošetřujícího veterinárního lékaře, provádět již dnes, ale naopak zvyšuje celou řadu rizik – nebezpečí šíření rezistentních původců nebezpečných nákaz, ale hlavně ohrožení welfare (pohody) zvířat a ohrožení spotřebitelů veterinárních služeb. Že by byli „vinkláři“ (česky pokoutníci) i mezi státními veterinárními lékaři?*

 

 

Josef Duben, PR KVL

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down