12.06.2018 | 11:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Příprava a aplikace kmenových buněk v praxi

Medicínské centrum Praha pořádalo již třetí ročník praktického workshopu „Příprava a aplikace kmenových buněk v praxi III,“ v rámci projektu Avecell. Díky unikátním vlastnostem těchto buněk se stále častěji používají nejen k léčbě, opravě a obnově tkání, ale dokonce jimi lze nahradit funkci tkáně nebo orgánu.

V dopolední části představil zakladatel projektu Avecell, MUDr. Radek Klubal, problematiku kmenových buněk a objasnil, proč zájem o léčbu kmenovými buňkami stoupá. Mezenchymální kmenové buňky (MSCs) jsou nediferencované buňky, které jsou přítomny v embryonálních i v dospělých živočišných tkáních. Jsou zásobárnou univerzálních buněk, které mají schopnost diferencovat se v jakoukoliv specializovanou buňku v těle, a stávají se stavebními kameny různých tkání a orgánů. V dospělém věku je jejich důležitou funkcí regenerace poškozené tkáně. MSCs mají klíčové biologické vlastnosti, díky kterým jsou atraktivní pro lékařskou praxi:
1) jsou schopny diferencovat se do různých buněčných typů,
2) mají schopnost vylučovat bioaktivní molekuly, které poté stimulují regeneraci poškozených buněk a inhibují zánět,
3) mají imunomodulační vlastnosti,
4) neobsahují povrchové antigeny, čímž nevyvíjejí negativní imunitní reakci,
5) stimulují schopnost sebe obnovy vnitřních orgánů,
6) podporují a aktivují tělu vlastní přirozenou léčbu.
Právě díky své rozmanitosti jsou MSCs využívány v buněčné terapii. Na studium jejich biologie a potenciálního použití v regenerativní medicíně a v imunologii se proto soustředí pozornost i mnoha zahraničních vědeckých pracovišť.*

Podrobnější informace najdete v červencovém čísle časopisu Veterinářství.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down