15.05.2013 | 12:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Příroda je místem neklidu?

Náhodný pozorovatel dění v přírodě nabude dojmu, zejména na jaře, že v polích, lukách a lese panuje neklid a je zde hluk. A bude mít pravdu.

 Lidská práce na polích či v lese opravdu plodí hluk. Pokud zemědělci či lesníci berou ohled na volně žijící zvířata a rodící se mláďata ptáků a drobných či větších savců, nemusí k žádným škodám docházet. Zemědělci dobře vědí, že při sečení a sklizni porostů mají používat účinná plašicí zařízení.

Je ale vhodné v období končícího jara a počínajícího léta připomenout turistům, cyklistům a zejména motorkářům a „čtyřkolkářům“, že by se měli pohybovat pouze po cestách a značených stezkách a vždy by měli brát ohled na rodící se mláďata, popřípadě vodící matky. Toto varování se týká i jezdců na koních ve volné krajině. Pozor tedy na srny se srnčaty, bachyně se selaty, setkání s nimi může být i pro člověka nebezpečné.

Pozor také při venčení psů. Mimo město či katastr obce musí být pes vždy v moci majitele, pohybovat se po cestách a v okolí lesů a luk nejlépe na vodítku. Lovecký pud psovi nedá, aby se nesnažil pronásledovat mladé zajíčky či srnčata.

I organizátoři různých akcí, jako jsou koncerty pod širým nebem či ohňostroje, by měli vzít v úvahu, že takovéto počiny ruší volně žijící zvěř.

Volná příroda by měla mít místem klidu, jak pro volně žijící zvířata, tak pro její lidské návštěvníky.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down