Přísnější pravidla pro přepravu zvířat zatím nebudou

Ministři zemědělství EU neschválili návrh Evropské komise na podstatné zpřísnění pravidel pro přepravu živých hospodářských zvířat. Proti se rozhodně postavily středomořské země EU. Neshoda panovala zejména kolem maximální doby přepravy a povinných přestávek.

EK navrhla loni v červenci snížit maximální dobu jednorázové přepravy jatečních a chovných zvířat z dnešních 14 hodin na devět hodin. Místo jedné hodiny odpočinku po 14 hodinách cesty a 24 hodin po dalších 14 hodinách měly mít nárok na 12 hodin klidu po každých devíti hodinách před nástupem na další cestu. Irsko nakonec navrhlo kompromis „devět hodin, dvě hodiny, devět hodin, 12 hodin“, který ale nenašel dostatečnou podporu.
Severní země EU (Británie, Německo, Švédsko, Nizozemsko a další), které jsou tradičně citlivé na utrpení zvířat, považovaly návrh EK za sotva přijatelný. Jižní státy včetně Francie ho odmítaly jako přehnaně útlocitný a prodělečný.
Česká republika se podle náměstka ministra zemědělství Zdeňka Růžičky vyslovila pro návrh EK. Přestávky by se měly dělat tak, aby zvířata zůstala ve vozech, kde by měla dost místa, tedy bez vyhánění ven.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *