03.10.2006 | 06:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

PRO Srst

Přípravek pro podporu kůže, srsti a drápků:
• vysoký obsah biotinu a organického zinku
• účinná hladina vitamínu C, organické mědi a manganu.

Kůže je tvořena kožními buňkami a vazivem. Obě tyto složky mají vysoký obsah bílkovin: kožní buňky vylučují keratin, vazivo je tvořeno kolagenem a elastinem, to vše jsou polypeptidy. Produktem kožních buněk jsou i srst a drápky.
Pro správnou činnost kůže a stav kožních derivátů je tak klíčová bezchybná proteosyntéza. Vzhledem k prioritám organismu je kůže prvním orgánem, na kterém se deficit v produkci bílkovin objeví. Postiženy jsou pochopitelně i sliznice, což se projeví poruchami reprodukce. Teprve následně se objeví pokles tvorby protilátek, zhoršení a zpomalení reparačních procesů a snížení výkonnosti.
V procesech proteosyntézy hrají důležitou úlohu vitamíny skupiny B. Buď jsou přímou součástí proteosyntetických koenzymů nebo je jejich přítomnost nezbytná pro syntézu těchto koenzymů. Proto je důležité B vitamíny dotovat jako celek. Nedostatek kteréhokoliv z nich se projeví v kožní dysbalanci. Zpočátku se jedná o rychlejší opotřebení kůže (šupinatění, lupy), které může vyústit až do dermatitidy včetně výrazných klinických projevů. Zvláštní postavení mezi B vitamíny má biotin. Jako součást karboxyláz je nepostradatelný pro zásadní biochemické procesy spojené s přeměnou energie a živin. Jeho nedostatek se tak promítne především do energeticky náročných procesů, jakým proteosyntéza nepochybně je. Pozitivní účinek biotinu na kvalitu kůže a kožních derivátů byl ověřen v řadě klinických studií.
K proteosyntéze je dále nezbytný zinek, který působí jako aktivátor a regulátor tvorby bílkovin. Nedostatek zinku má za následek nejen rychlejší opotřebení kůže, ale i snížení imunity, které se může projevit až mokvavými dermatitidami v důsledku sekundární bakteriální infekce.
K tvorbě vazivových bílkovin kolagenu a elastinu je dále nutná měď a vitamín C jako kofaktory syntetizačních enzymů. V případě jejich deficitu nejsou vlákna kolagenu překřížená a významně ztrácejí pevnost v provazci.
Měď je také nezbytná pro vybarvení kůže a srsti, neboť umožňuje vznik melaninu.

Kdy podávat?
Jako univerzální podporu léčby kožních onemocnění. Doporučujeme podávat i v případě banálních problémů s kůží, jako je pelichání, více lupů nebo šedivění srsti kolem očí.

Jak dlouho?
Po dobu trvání léčby, nejméně však 4 – 6 týdnů k zajištění dostatečných zásob mikroprvků.

MVDr. Renata Popelářová
Vývojové a chovatelské centrum Fitmin

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down