24.11.2009 | 08:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Proč kukačky likvidují mláďata a vejce hostitelů?

Human Frontier Science Program sponzoruje prvního Čecha

Likvidace vajec a mláďat hostitelů je pro kukačku obecnou životní nutností. Kdyby to neudělala, v konkurenci s mláďaty by neobstála a těžko by přežila. Výsledky práce, pod kterou je podepsán Tomáš Grim z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci se svými kolegy z Maďarska, Velké Británie, Spojených států a Nového Zélandu, zveřejnil vědecký časopis PLoS One.
Tito autoři zjistili, proč špinavou práci nemůže za své mládě odvést jeho matka už při kladení vejce do hnízda hostitelů. Ti totiž téměř vždy odmítají pečovat o hnízdo s jediným vejcem, zatímco o jedno živé mládě se postarají ochotně.
Kukačka může podle vědců vytlačováním hostitelova potomstva strávit i celý týden, zvláště v hnízdech se strmými vnitřními stěnami. Kukačka je přitom tak zaujatá svojí věcí, že se ani nestará o okolí a dokonce ani o potravu. Když to ale nezvládne, má například v hnízdě rehka jen poloviční šanci na přežití. Později, když s ostatními mláďaty bojuje o potravu, už nemá sílu konkurenci zlikvidovat.
Že sotva narozené mládě kukačky obecné pozabíjí v cizím hnízdě své nevlastní sourozence tak, že je vytlačí a shodí na zem, je známé už od dob řeckého filozofa Aristotela. Proč to dělá, se ale podařilo objasnit až nyní. Výzkum se uskutečnil v rámci mezinárodního projektu, který zkoumá vztahy mezi hnízdními parazity a jejich hostiteli i na molekulární a mikroskopické úrovni. Grim je prvním Čechem, jehož projekt sponzoruje prestižní nadace Human Frontier Science Program.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down