06.02.2007 | 08:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Produkce masa i mléka v ČR loni poklesla

V posledním čtvrtletí klesla výroba masa meziročně o 3,7 procenta a nákup mléka se snížil o 2,7 procenta.

Podle čísel Českého statistického úřadu se v roce 2006 v ČR vyrobilo 630.794 tun masa v jatečné hmotnosti, což bylo o 2,3 procenta méně než v roce 2005. Nákup mléka do mlékáren dosáhl 2,3 miliardy litrů a ve srovnání s rokem 2005 se snížil o 5,9 procenta.
Už tak nízká výroba dále klesá, v současné době už ČR není soběstačná prakticky ve všech komoditách kromě obilí a mléka a výrobků z nich. Sněm Agrární komory koncem března projedná návrhy opatření, která by měla pomoci nepříznivý vývoj zvrátit, pak vyzve ministerstvo zemědělství, aby zahájilo diskusi, na jejímž konci by měly být korekce agrární politiky.
Výroba vepřového masa se loni proti roku 2005 snížila o 0,8 procenta. Produkce klesala ve všech čtvrtletích s výjimkou druhého, kdy výroba mírně oživila a stoupla o 1,6 procenta.
Ceny zemědělských výrobců jatečných prasat reagovaly na poptávku a v roce 2006 meziročně klesaly. Pouze v srpnu, září a říjnu statistici zaznamenali jejich mírný vzestup. Průměrná cena jatečných prasat se snížila proti roku 2005 o 1,9 procenta. Loni se jatečná prasata I. třídy jakosti nakupovala za průměrnou cenu 31,81 Kč/kg v živé hmotnosti a 41,22 Kč/kg v jatečné hmotnosti.
Výroba hovězího a telecího masa se snížila meziročně o 1,6 procenta. Také výroba hovězího a telecího během celého roku mírně klesala, nejvíce ve čtvrtém čtvrtletí, uvádí ČSÚ.
Ceny zemědělských výrobců jatečného skotu se vyvíjely rozdílně u jednotlivých kategorií. Ceny jatečných býků meziročně rostly v celém roce, nejvíce pak od ledna do dubna. Obdobně se vyvíjely ceny jatečných jalovic, které ale ke konci roku mírně klesly. Ceny jatečných krav stoupaly v prvním čtvrtletí, od dubna začaly mírně klesat. Ceny jatečných telat v roce 2006 výrazně kolísaly.
Průměrná cena jatečných býků a jatečných jalovic se v roce 2006 zvýšila meziročně shodně o 1,4 procenta, u jatečných telat vzrostla o procento. Průměrná cena jatečných krav se naproti tomu snížila meziročně o 0,3 procenta," konstatoval ČSÚ s tím, že loni se jateční býci třídy jakosti A nakupovali za průměrnou cenu 41,89 Kč/kg v živé hmotnosti a 77,29 Kč/kg v jatečné hmotnosti.
Výroba drůbežího masa se loni snížila meziročně o 4,7 procenta. Klesat začala od druhého čtvrtletí, nejvyšší pokles ČSÚ zaznamenal v prosinci, a to o 15,8 procenta.
Ceny jatečných kuřat I. třídy jakosti klesaly v celém roce. Meziročně se loni průměrná cena kuřat snížila o devět procent. Kuřata I. třídy jakosti se podle statistiků nakupovala za průměrnou cenu 19,18 Kč/kg živé hmotnosti.
Ceny zemědělských výrobců kravského mléka Q třídy jakosti meziročně klesaly ve všech měsících loňského roku, průměrná cena tohoto mléka se loni snížila o 4,9 procenta. V roce 2006 se mléko nakupovalo za průměrnou cenu 7,82 Kč/litr.
Bilance zahraničního obchodu s vepřovým, hovězím i drůbežím masem byla loni pasivní. Naopak aktivní obchodní bilanci uvádějí statistici u mléka a mléčných výrobků. Dovoz mléka a mléčných produktů stoupl meziročně o 5,5 procenta a vývoz se zvýšil o 51,6 procenta. Vývoz mléka směřoval především do Německa a na Slovensko, podobně jako u masa. To se naopak dováželo z Polska a Rakouska, ale také z Německa či Brazílie.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down