Produkce masa loni klesla

V České republice se produkce masa snížila o 0,8 procenta na 447 651 tun. Klesla výroba vepřového, skopového, kozího a koňského masa. Mléka vykoupeného od českých zemědělců v loňském roce přibylo o 3,6 procenta na více než 2,43 miliardy litrů.

 

Produkce masa vzrostla v loňském roce pouze v prvním čtvrtletí, o 1,1 procenta. Ve druhém čtvrtletí poklesla o 0,7 procenta, ve třetím o dvě procenta a v posledním o 1,5 procenta. Produkce vepřového masa, která obnáší víc než polovinu celkové výroby masa v ČR, loni klesla o 3,5 procenta, tj. na 227 739 tun (Český statistický úřad). Hlavním důvodem poklesu produkce vepřového masa je klesající výkupní cena prasat. Ceny zemědělských výrobců jatečných prasat loni klesly o 12 procent. Cena klesá především kvůli přebytkům na trhu, které přineslo ruské embargo na dovoz potravin. Pokles výroby byl  zaznamenán i v Německu, a to o 4,5 procenta. Export do jihovýchodní Asie naopak vzrostl. Ministerstvo loni zvýšilo podporu na ozdravování chovů. V nákazovém fondu bylo 1,1 miliardy korun, z toho 720 milionů mohli využít chovatelé prasat. Chovatelé také poprvé mohli žádat o náhradu všech nákladů spojených s dezinfekcí, deratizací, ošetřením vody nebo na laboratorní vyšetření.

Bilance zahraničního obchodu s živými prasaty byla od prosince 2014 do loňského listopadu kladná. Živá prasata jsme si dovezli z Německa, Španělska Dánska, Polska a Nizozemska a exportovali na Slovensko, do Maďarska a Německa. Výroba skopového masa byla loni o pět procent nižší, kozího masa o 4,9 procenta a koňského masa o 43,4 procenta. Naopak u hovězího a telecího byl zaznamenán nárůst o 4,2 procenta a u drůbežího masa o 1,3 procenta. Meziroční nárůst produkce hovězího masa lze vysvětlit kolísáním trhu s mlékem. Mnozí chovatelé pod tlakem klesajících cen za mléko převedli chovy dojených krav na krávy masné. Svou roli zde měla i poptávka po hovězím mase nejen v Evropské unii.

Ceny mléka loni klesly o 17,2 procenta na průměr 7,86 Kč za litr. V zahraničním obchodě s mlékem a mléčnými výrobky od prosince 2014 do listopadu 2015 výrazně převyšoval export nad importem. Na obchodu s mlékem a mléčnými výrobky se nejvíce podílelo Německo a Slovensko, na importu také Polsko a exportu Itálie. Ceny jatečných kuřat jsou téměř stejné jako v roce předchozím. Ceny jatečného skotu se zvýšily o 2,7 procenta.*

Zdroj: www.ctk.cz

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *