03.11.2016 | 10:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Produkce masa mírně klesla

Produkce masa ve třetím čtvrtletí meziročně klesla o procento na 110 348 tun. Nákup mléka se zvýšil o 0,3 procenta na 614,4 milionu litrů, jeho ceny byly meziročně o 16 procent nižší.

Od července do konce září vzrostla produkce hovězího a telecího masa, ceny jatečného skotu jsou nižší. Výroba masa vepřového a drůbežího poklesla, ceny jatečných kuřat a prasat vzrostly. Výroba hovězího a telecího masa činila 17 090 tun, tj. meziročně o 4,7 procenta více. Část chovatelů krav na mléko muselo své chovy zmenšit, a proto se zvyšuje produkce hovězího masa.

V důsledku ruského embarga na dovoz potravin trvá cenová a odbytová krize u mléka a vepřového masa téměř dva roky. Ministerstvo zemědělství připravilo v roce 2016 řadu mimořádných podpor v sektoru živočišné výroby. Celkový objem v hodnotě zhruba čtyř miliard kompenzuje sucho, vratku spotřební daně u zelené nafty a nové dotační tituly v rámci národních dotací. Tyto podpory byly vyplaceny nebo lze jejich vyplacení očekávat v průběhu příštích týdnů.

Počty prasnic klesly, čeští farmáři mají problém s prodejem masa kvůli levným dovozům ze zahraničí. Výkupní cena prasat začala znovu klesat. Podle předběžných výsledků zahraničního obchodu se v období od června do srpna 2016 vyvezlo více živých zvířat než dovezlo (ČSÚ). Export převažoval nad importem také v obchodu s mlékem a mléčnými výrobky. Zahraniční obchod s masem vykázal záporné saldo u hovězího, vepřového i drůbežího masa. Přidaná hodnota zůstává v zahraničí.*

Zdroj: www.ctk.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down