02.05.2007 | 07:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Produkce masa v prvním čtvrtletí nadále klesala

Pokles ovlivnilo snížení výroby drůbežího masa.

Celková produkce masa se v prvním čtvrtletí i přes mírné oživení výroby hovězího a vepřového masa meziročně snížila o 2,1 procenta na 153.065 tun.
Nákup mléka se naopak meziročně zvýšil, a to o 1,4 procenta. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.
Podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby je meziroční pokles produkce drůbežího zřejmě ještě důsledkem loňské krize, kterou z velké části způsobily dopady ptačí chřipky na trh.
Naopak chov prasat je podle Veleby ve velké krizi kvůli nízkým výkupním cenám. Výroba vepřového prý ve čtvrtletí vzrostla spíše proto, že producenti se prasat zbavují, dávají je na jatka a chov omezují.
V produkci hovězího se podle Veleby propad výroby zastavil a stavy zvířat se stabilizují. Jsou ale nízké.
Z celkové produkce masa připadalo 55,1 procenta na vepřové a 31,8 procenta na drůbeží maso. Podíl produkce hovězího a telecího masa činil 13,1 procenta.
Počty poraženého skotu včetně telat se zvýšily meziročně o 0,1 procenta, jeho průměrná jateční hmotnost stoupla o jedno procento na 293,1 kilogramu. Výroba hovězího masa se meziročně zvýšila o 1,1 procenta.
Počty poražených prasat rovněž meziročně vzrostly, a to o 1,6 procenta. Průměrná jateční hmotnost prasat vzrostla o 1,4 procenta na 88,6 kg a výroba vepřového masa se meziročně zvýšila o 2,9 procenta. Výroba drůbežího masa meziročně poklesla o 10,9 procenta.
Produkce masa klesla přesto, že se početní stavy s výjimkou prasat zvyšovaly. Podle statistiky se počty skotu zvýšily k 31. prosinci 2006 meziročně o 2,8 procenta na 1,4 milionu kusů. Počty drůbeže ke stejnému datu meziročně vzrostly o 2,2 procenta na 23,5 milionu kusů. Pouze stavy prasat meziročně klesly, a to o tři procenta na 2,8 milionu kusů.
Ceny zemědělských výrobců v živočišné výrobě se v prvním čtvrtletí většinou snížily. U jatečních býků klesly o 1,1 procenta, ceny jatečních jalovic se snížily o 1,5 procenta a jatečních telat o 0,1 procenta. Pouze ceny jatečních krav meziročně vzrostly o 1,7 procenta. Ceny producentů prasat se meziročně snížily o 8,8 procenta, u kuřat o 2,6 procenta.
Mlékárny v prvním čtvrtletí nakoupily 590,9 milionu litrů mléka. V porovnání se stejným obdobím minulého roku je to nárůst o 1,4 procenta. Cena zemědělských výrobců mléka se meziročně snížila o 3,8 procenta.
Zahraniční obchod s masem vykázal v období od 1. prosince 2006 do 28. února 2007 pasivní obchodní bilanci. Naopak bilance zahraničního obchodu s živými zvířaty byla aktivní. Přebytek vykázal ve stejném období také zahraniční obchod s mlékem a mléčnými výrobky.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down