Produkce masa ve 2. čtvrtletí klesla

Pokles výroby masa pokračoval i ve 2. čtvrtletí, meziročně o 3,4 procenta na 110 736 tun. Důvodem je nižší produkce hovězího a vepřového masa v tuzemsku.

Nákup mléka se zvýšil o 7,7 procenta na 748 milionů litrů, cena mléka vzrostla o 26,1 procenta na průměrných 8,28 Kč/l (Český statistický úřad, ČSÚ). Podle Agrární komory ČR se počet poražených prasat snížil také kvůli ukončení provozu některých jatek v ČR. Do zahraničí se vyváží více živých zvířat.

Produkce hovězího masa klesla oproti stejnému období v loňském roce o 8,1 procenta. Celkem bylo poraženo 55 200 kusů skotu, tj. o 7,4 procenta méně než loni. Výroba hovězího masa nejvíce poklesla u krav. Tato skutečnost však svědčí o menší míře jejich vyřazování z chovu s cílem zabezpečit dostatečný počet telat pro další chov.

Avšak nižší počet porážek hovězího skotu má své opodstatnění: stagnující poptávka po hovězím mase, společná pro celou Evropskou unii, zvyšující se počet porážek dojných krav v souvislosti s mléčnou krizí loni a vyšší výkupní cena mléka. Počet poražených prasat dlouhodobě klesá. Ve druhém čtvrtletí letoška klesl tento kvocient o pět procent, téměř na 600 000 kusů. Téměř o čtvrtinu poklesly porážky prasnic. Celkově bylo vyrobeno 53 745 tun vepřového masa, tj. o 6,6 procenta méně. Kvůli loňskému zvýšenému zájmu o selata se i prasnice porážely výrazně méně. Některé porážky v ČR skončily činnost, a tím se zvýšil vývoz živých zvířat určených k poražení v zahraničí.

Výroba drůbežího masa se naopak zvýšila o 3,2 procenta na 40 402 tun. Meziročně se mírně zvýšily ceny zemědělských výrobců jatečného skotu – býků, krav, jalovic i telat. Ceny jatečných prasat vzrostly o 27,4 procenta. U jatečných kuřat došlo k poklesu ceny o 3,6 procenta.

Podle předběžných výsledků zahraničního obchodu s živými zvířaty byla ve 2. čtvrtletí bilance kladná u hovězího, vepřového i drůbežího masa. Zahraniční obchod s masem vykázal zápornou bilanci. Importované maso pochází většinou z Polska a Německa, export míří na Slovensko.

Výrazný přebytek zahraničního obchodu s mlékem a mléčnými výrobky byl meziročně navýšen na 203 128 tun (ČSÚ). Import klesl o 14,3 procenta (hlavně mléko), export vzrostl o 2,4 (nejvíce smetana). Na obchodu s mlékem a mléčnými výrobky se nejvíce podílelo Německo a Slovensko v obou směrech, na importu Polsko a exportu Itálie.*

Zdroj: www.ctk.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *