Produkce masa, výkup mléka

Produkce hovězího, telecího a drůbežího masa se loni na českých jatkách zvýšila. Meziročně vzrostla o 0,3 procenta na 448 967 tun. Výroba vepřového masa klesla. Mléka vykoupeného od zemědělců v loňském roce přibylo o procento téměř na 2,46 miliardy litrů. Výkupní ceny mléka klesly o 14,7 procenta oproti roku 2015.

 Loni klesla meziročně produkce masa jen ve třetím čtvrtletí, ve zbývajících čtvrtletích rostla. Nákup mléka v prvních třech čtvrtletích vzrostl, v posledním čtvrtletí klesl. V posledním čtvrtletí se výroba masa zvýšila o 0,7 procenta na 114 374 tun. Nákup mléka se snížil o 1,6 procenta na 584,65 milionu litrů. Produkce vepřového masa se podílí téměř polovinou na celkové výrobě masa u nás; loni meziročně klesla o 3,3 procenta na 220 334 tun. Výroba hovězího a telecího masa se zvýšila o 5,3 procenta na 71 932 tun. Drůbežího masa bylo vyrobeno 156 492 tun, výroba vzrostla o 3,4 procenta. V případě skopového masa byl zjištěn pokles o 0,8 procenta na 178 tun. Klesla také výroba masa koňského, u kozího masa vzrostla. Podle Agrární komory ČR zaznamenali chovatelé prasat od poloviny loňského roku zvýšení cen zhruba o 20 procent. Loňská průměrná cena 38,57 Kč/kg masa nepřekročila dlouhodobý průměr (41,80 Kč/kg). Současný nárůst poptávky ke konci roku byl způsoben výpadkem dodávek na čínském trhu a tradičně zvýšené poptávce po vepřovém masu v zimním období.

Loňský pokles ceny mléka o 14,7 procenta dosáhl celoročního průměru 6,71 korun za litr. Nejvyšší byly výkupní ceny v lednu, nejnižší v srpnu, potom začaly opět růst. Zemědělci na mléce loni celkově prodělali, ale poslední kvartál měl lepší trend. Na tom se podílela hospodářská opatření s mlékem a mléčnými výrobky na vnitřním trhu EU i oživení odbytu do asijských zemí. Podle agrární komory byly výkupní ceny mléka u nás na konci minulého roku nejnižší v EU.

V zahraničním obchodě s mlékem a mléčnými výrobky výrazně převyšoval import (meziročně se zvýšil téměř o šest procent) nad exportem. Ceny zemědělských výrobců jatečných prasat loni vzrostly o 0,8 procenta, schodek zahraničního obchodu s vepřovým masem se meziročně téměř nezměnil. Zahraniční obchod s živými prasaty od prosince 2015 do loňského listopadu byl v přebytku. Ceny producentů jatečných kuřat loni klesly o 1,1 procenta. U krav klesly ceny o 3,2 procenta, u jalovic o 3,6 procenta a u býků o 0,2 procenta. U telat se zvýšily o osm procent. U drůbežího i hovězího masa převažoval import nad exportem podobně jako u masa vepřového. Vepřové maso se loni dováželo hlavně z Německa, Španělska a Polska, drůbeží maso z Polska a Maďarska a hovězí maso nejčastěji z Polska, Nizozemska a Německa.*

Zdroj: www.ctk.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *