Produkce medu bude v porovnání s loňskem zhruba poloviční

Z dlouhodobého hlediska by letos měla být produkce medu jedna z nejnižších. Cena medu již nyní roste a mohla by se vyšplhat až ke 200 Kč za kilogram.

Nejmenší produkce se týká  tmavého lesního medovicového medu, předpokládané množství se odhaduje  na 4000 tun. Díky tomu je velmi málo i smíšeného medu. Podle dostupných informací má být úroda nízká i v okolních státech. Dobrá a v některých regionech meziročně lepší je pouze úroda světlého květového medu. Mírná zima včelařům svědčila, úhyny včel nepřesáhly deset procent. Suchý a studený červen včelařům nepřál.

Průměrná cena medu pro spotřebitele se v současné době pohybuje mezi 160 až 170 korunami za kilogram. Cena za rok vzrostla zhruba o dvacet korun. Loni meziročně stoupla v naší zemi produkce medu o jednu desetinu na 8063 tun, med mírně zdražil. Loňská snůška byla z dlouhodobého hlediska průměrná.
Koncem roku 2012 zazimovali čeští včelaři 541 000 včelstev, loni na podzim 553 000 včelstev. Jejich stavy byly téměř o pětinu vyšší než po varroóze, která domácí chovy zničila v roce 2008. Spotřeba medu v České republice činila v roce 2012 0,7 kilogramu na osobu. V případě průměrné nebo nadprůměrné produkce a nulového vývozu bychom byli schopni pokrýt domácí poptávku pouze z vlastních zdrojů. V r. 2012 bylo z ČR vyvezeno zhruba 1,5 milionu tun medu a dovoz  dosáhl zhruba dvou milionů tun.*

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *