11.01.2010 | 10:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Produkce medu loni u nás vzrostla

Přibylo také včelařů

Tuzemská produkce medu loni vzrostla o více než 13 procent na 6891 tun, přestože včelaři během roku předpovídali její snížení. V loňském roce po dvaceti letech úbytku poprvé mírně přibylo v zemi chovatelů včel.
Počet včelstev meziročně vzrostl přibližně o 36.000 na 497.000, je jich přesto stále méně než před epidemií varroázy. V roce 2007 bylo v ČR zhruba 520.000 včelstev.
Navzdory vyšší celkové produkci med oproti předchozímu roku mírně podražil kvůli rostoucí poptávce. Zdražení je příčinou trendu zdravého stravování a návratu k přírodním potravinám. U světlých medů se vrchní hranice drží kolem 130 korun za kilogram. Tmavé medovicové medy, kterých bylo málo, se prodávají za zhruba 150 korun. Prudké deště v červnu a červenci téměř spláchly produkci tmavého medovicového medu.
Většinu v tuzemsku vyrobeného medu prodají sami včelaři přímo zákazníkům. Naopak v obchodních řetězcích převládají medové směsi z dovozu. Takzvaný prodej ze dvora se v uplynulých dvou letech zvýšil, zejména díky změně veterinárních předpisů, které zjednodušily jeho podmínky. Například umožnily včelařům prodávat med v celém regionu, nikoliv jen v místě bydliště. Spotřeba medu se v ČR dlouhodobě pohybuje kolem půl kilogramu na obyvatele a rok.
Zatímco v roce 2008 evidoval svaz v zemi 47.128 chovatelů, v roce 2009 jejich počet vzrostl na 47.330. Je to první rok za posledních dvacet let, kdy se trend zastavil a počet chovatelů se mírně navýšil. Pozitivní je fakt, že většina nových členů je mladší generace. Vysoký věkový průměr včelařů a nedostatečná generační výměna jsou dlouhodobým problémem oboru.
Současné mrazivé počasí je zatím pro včelaře příznivé. Pro případné množení škůdců je daleko příhodnější mírná zima. Na předpověď, jaká bude letošní snůška medu, je však brzy, bude záviset na dalším vývoji počasí.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down