27.01.2009 | 07:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Produkce medu meziročně klesla vlivem počasí a úbytku včel

Převážná část medu v obchodech, zejména v hypermarketech, je z dovozu

Tuzemská produkce medu loni klesla meziročně o 28 procent na 6078 tun a byla nejnižší od roku 2002. Nižší výnos byl způsoben nepříznivým počasím.
Počet včelstev se meziročně snížil téměř o 60.000 a včelaři jich loni zazimovali zhruba 461.000. Přesto nebyla konečná ztráta včelstev tak vysoká, jak původně včelaři kvůli rozšíření varoázy a dalších virových onemocnění předpokládali. Minulou zimu nepřežilo zhruba 120.000 včelstev. Polovinu z nich se však během roku podařilo obnovit, když včelaře finančně podpořil stát i kraje.
Kvůli nižší produkci mírně vzrostly ceny medu. Podle údajů ČSV se v současnosti pohybují od 100 do 130 korun za kilogram, což je o deset až 15 korun více než před rokem. V nabídce je nedostatek tmavého lesního medu. Loni včelaři vytáčeli pouze světlý nektarový med, který je z jara. Nedostatek tmavého medovicového medu vysvětlil loňským suchým počasím.
Letošní produkce medu by měla být lepší než loňská.
Většina v tuzemsku vyrobeného medu se prodá takzvaně ze dvora, nebo jde na export, v současnosti nejčastěji do Polska a Německa. Naopak převážná část medu v obchodech, zejména v hypermarketech, je z dovozu. Nejvíce medu do ČR směřuje z Argentiny a Španělska. Nižší ceny medu z dovozu odpovídají jeho nižší kvalitě, tvrdí dlouhodobě tuzemští včelaři.
V loňském roce se prodej medu ze dvora zvýšil, zejména díky změně veterinárního zákona, který zjednodušil jeho podmínky. Včelaři zaznamenali také nárůst zájmu o med mezi českou populací, který připisují trendu zdravého stravování. Spotřeba medu v ČR v roce 2007 dosáhla podle Českého statistického úřadu 0,5 kilogramu na osobu, dlouhodobě se přitom příliš neměnila.
V ČR chovatelů včel každoročně ubývá, loni jich bylo něco přes 47.000, zhruba o 1800 méně než v roce 2007. Věkový průměr včelařů je totiž vysoký a generační výměna je nedostatečná. Členy ČSV je více než 95 procent českých včelařů.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down