16.07.2018 | 08:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Produkce medu na Vysočině

Produkce medu se v kraji liší podle místa, poznamenalo ji sucho. Včelaři na Vysočině budou mít letos méně tmavého medu. V lesích je méně medovice a snůška ve včelstvech pomalu končí.

Světlého u prvního medu z nektaru květů, stromů či řepky bude dostatek. Medu je ve srovnání s loňským rokem téměř polovina. Nyní budou včelaři sbírat medovicový med. V lesích je málo medovice – sladké tekutiny vylučované mšicemi a jiným hmyzem, kterou včely zpracovávají na tmavý med. Letos začalo kvést vše brzy a najednou, včelstva ještě nebyla v plné síle, protože zima byla dlouhá. Když včelstva zesílila a bylo jich v úlech hodně, všechno odkvetlo. Od té doby žádná snůška není. V půdě je málo vlhkosti a rostliny zřejmě kvetly i bez nektaru.
Podle statistiky Českého svazu včelařů bylo loni na Vysočině zhruba 4800 chovatelů včel, zjara se starali o 40 800 včelstev. Minulou sezónu činila celková produkce 1089 tun medu. Nejvíce včelařů má do pěti včelstev. Více než 100 včelstev vlastnilo loni na Vysočině 21 chovatelů.*
Zdroj: www.ctk.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down