Produkce mléka v EU vzroste

Produkce mléka v Evropské unii by měla v letošním roce opět růst, a to navzdory dalšímu poklesu cen. Ve východní Evropě by se měla produkce mléka stabilizovat kvůli poklesu počtu dojnic.

Ceny zemědělských produktů v EU klesají. Důvodem je ruské embargo na dovoz potravin a pokles poptávky po evropských mléčných výrobcích v Číně. Ve Francii, která je největším producentem zemědělských výrobků v EU, vedly nízké ceny potravin k několika protestům a stávkám farmářů. Nadprodukci mléka vyvolalo podle některých farmářů a politiků loňské zrušení mléčných kvót. Podle Evropské komise povzbudily farmáře k rozšíření produkce mléka nižší ceny obilí i energie a příznivé počasí pro pastvu.

Evropská komise předpokládá, že dodávky mléka v Evropské unii vzrostou v letošním roce o 1,4 procenta na 153,8 milionu tun. Loni se zvýšily téměř o 2,5 procenta. V příštím roce by se měl růst zpomalit, na 0,9 procenta. K letošnímu růstu produkce mléka má podle EK markantně přispět Irsko, kde loni přibylo dojnic o deset procent.

Produkce vepřového masa by se měla v Evropské unii stabilizovat, protože nízké ceny masa vedou k omezení chovu. Výroba by měla poklesnout o 0,3 procenta na 23,3 milionu tun (loni se zvýšila o 3,6 procenta). Podle dalších odhadů vzroste výroba masa v nastávajícím roce o 0,7 procenta.*

Zdroj: www.ctk.cz

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *