Produkce mléka v Rusku klesá

Ruské mlékárny se potýkají s nedostatkem díky poklesu produkce mléka.

Navzdory stanoveným cílům v oblasti zemědělské politiky došlo v uplynulém roce v Rusku k dalšímu poklesu produkce mléka. Experti udávají, že výroba mléka v uplynulém roce mohla dosáhnout nanejvýše 31 milionů tun, což je o jeden milion méně než v roce předchozím. Podle informací moskevského Centra pro otázky hospodářské konjunktury byla produkce odhadnuta na 30,8 mil. tun mléka. Ještě v roce 1990 ruské dojnice dokázaly vyprodukovat 55,7 mil. tun mléka. Hlavním důvodem toho neutěšeného stavu bylo velké snížení početních stavů krav.
V průběhu loňského roku poklesl počet dojnic v porovnání s rokem předchozím přibližně o 500 000 zvířat (tj. 5,1 %) na přibližně 9,3 mil. kusů. V roce 2002 celonárodní stádo krav podle informací Mléčné unie Ruska čítalo 11,8 mil. kusů zvířat.
Razantní snižování početních stavů krav se projevilo také na nedostatečném využití mlékárenských kapacit. Především v období loňského léta se mlékárny potýkaly s nedostatkem suroviny. Nejnižší produkce mléka je tradičně v zemědělských regionech v blízkosti velkých aglomerací jako je Petrohrad, v oblasti Volhy ve městech jako je Samara, Volgograd a Nižnyj Novgorod, v Ťumeni, Irkutsku u Bajkalského jezera a také na Dálném východě v pacifickém regionu. Průměrná mléčná užitkovost se v posledních letech zvýšila na 3050 kg, v roce 2000 byla ještě na úrovni 2343 kg mléka. Další vzestup mléčné užitkovosti je očekáván v souvislosti s narůstajícím dovozem zvířat s vysokou užitkovostí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *