01.08.2008 | 09:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Produkce skopového masa v EU

Zpráva Eurostatu o chovech ovcí a koz

Ze zprávy evropského statistického úřadu Eurostat vyplývá, že produkce skopového masa (ovčího a kozího) poklesla o 3 %, ale díky dovozu z Nového Zélandu se pokles nedotkl zásobování unijního trhu. Hlavními producenty ovčího masa jsou Velká Británie, Španělsko a Řecko. Významné chovy koz má Španělsko, Francie a Řecko. Ovce a kozy se chovají rovněž v Itálii, hlavně na Sardínii, dále v Rumunsku, Irsku, Bulharsku a Portugalsku.
Počty ovcí v hlavních produkčních zemích Unie se loni snížil o 0,4 %. Ve Francii poklesl stav ovcí o 2,5 %, ve Španělsku o 1,1 %. Současný nárůst v Rumunsku o 10,3 %, ve Velké Británii o 1,2 % a v Itálii o 0,1 % však tato snížení vyrovnal. V Řecku k žádné výchylce ve stavu ovcí nedošlo.
Celkově poklesly i stavy koz. Snížení zaznamenalo Bulharsko o 9,8 %, Portugalsko o 6,2 %, Itálie o 3,7 %, Španělsko o 2,9 % a Francie o 0,3 %. Významný nárůst nastal v Rumunsku, a to o 18,9 %. V Řecku se počet koz stejně jako ovcí meziročně nezměnil. Ve Francii zůstala stáda dojných koz stejná, produkce kozího mléka rostla, ale poklesla produkce kozího masa o 0,1 % a ovčího o 3,8 %. Hlavním důvodem bylo zdražení krmiva pro výkrm mláďat.
Na produkci má vliv také nebezpečí onemocnění katarální horečkou ovcí, tzv. (Bluetongue) a dostupnosti vakcín.
Evropský trh zásobují skopovým masem importéři z Nového Zélandu, a to podílem 86 % veškerého dovozu skopového masa. Další dovoz pochází z Austrálie, zhruba 7 %. Menší podíl dovozu tvoří Argentina, Chile a Uruguay, necelá 2 %.
Maso se dováží hlavně mražené 71 % a čerstvé 23 %. Kvóty EU pro dovoz z 99 % využil Nový Zéland a Austrálie z 97 %. Kvóty nevyčerpala Chile, dovezla jen 78 % kvóty, Island 56 % a Argentina 24 %. Z ostatních států se dovezlo jen 60 % stanovené kvóty.
Ceny ovcí a koz v produkčních zemích unie se pohybovaly mezi 120 % až 130 % hodnoty roku 2000 (tuto hodnotu bere Eurostat jako základ, tedy 100 %). Ve Velké Británii ceny poklesly. Rumunsko mělo skokové výkyvy cen nárůstu na 270 % a následného poklesu na 170%.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down