Tisková konference WSAVA
Při příležitosti Světového kongresu WSAVA (Světové veterinární asociace malých zvířat) konané od 11. do 14. října 2006 proběhla v Kongresovém centru v Praze dne 12. 10. 2006 tisková konference, zaměřená na projekt The Blue Dog – Modrý pes a na pomoc nevidomým. Projekt modrý pes je naučný interaktivní počítačový program vytvořený ve spolupráci veterinárních lékařů, pediatrů, dětských psychologů a psovodů, jehož cílem je seznámit rodiče a hlavně děti s nejbezpečnějším způsobem, jak se chovat k vlastnímu psovi. Podle statistiky jsou nejčastějšími obětmi psího kousnutí děti a následky útoku (ať už psychické nebo fyzické) mohou nést až do konce života. Více než dvě procenta dětí mladších šestnácti let jsou každý rok pokousány psem a 65 % těchto neštěstí se stává doma – způsobí je rodinný pes. Ke 43 % psích kousnutí doma došlo v době, kdy si dítě hrálo buď přímo se psem nebo poblíž psa a nejčastějším podnětem k útoku psa pak byla většinou nějaká provokace – vědomá či nevědomá – ze strany dítěte.
Doposud se děti v rámci prevence učili rozumět řeči těla psů, což nebylo dostačující. Děti totiž většinou nejsou schopny této řeči dobře porozumět, protože se soustředí pouze na výraz psa a podle něj odhadují jeho úmysly. Rozumět řeči těla psů se naučí pouze starší děti, ovšem nejčastějšími obětmi jsou děti mladší šesti let. Právě pro ně je interaktivní program určen – zábavnou formou ukázat dětem, jak se mají ke psům chovat v různých situacích (např. když pes jí, když spí apod.). Pomocí počítačové grafiky je vytvořena určitá situace a děti si mohou kliknutím vybrat, jak postupovat – situace se potom vyvine podle jejich rozhodnutí. Projekt je ověřován ve Velké Británii a Belgii, českou verzi podpořila ČAVLMZ a od září je program testován ve vybraných mateřských školách. Iniciátorem projektu je Dr. Ray Butcher a jeho spoluzakladatelkou Dr. De Keuster Tiny.
Organizační výbor kongresu WSAVA se rozhodl, že kongres pomůže i handicapovaným nevidomým lidem. V rámci Human Animal Bond byl nalezen způsob jak lze těmto lidem usnadnit život – pomocí vodících a asistenčních psů. Na kongres bylo vybráno profesionální pracoviště, Středisko výcviku vodících psů v Praze Jinonicích; zabývá se výchovou a výcvikem vodicích psů jako průvodců těžce zrakově postižených osob a psů asistentů, je členem Mezinárodní federace vodicích psů (The International Guide Dog Federation) se sídlem ve Velké Británii a s působností ve vyspělých zemích celého světa. Tato organizace byla založena za účelem vytváření a dodržování vysokých standardů nejen v odchovu, výchově a výcviku psů, ale hlavně v oblasti péče o zrakově postižené klienty, a již několikrát osvědčila špičkovou úroveň naší školy v celosvětovém měřítku.
Na kongresu byly osloveny vystavovatelské firmy, které mají možnost pomoci se sponzorským zabezpečením chodu střediska, např. formou dodávky krmení, léků, biopreparátů i finančně. Odpovědným členem za pomoc nevidomým je v ČR paní Pavla Kněžourová. Tiskové konference se zúčastnili a odborné dotazy zodpověděli Dr. Jiří Beránek, prezident kongresu a prezident ČAVLMZ, prof. Miroslav Svoboda, prezident vědeckého výboru, odpovědný za odborný program, Dr. Larry Dee, prezident WSAVA a prof. Ellen Bjerkaas, prezidentka FECAVA.