Propad cen mléka v Německu

Kvůli propadu cen mléka poskytne Německo zemědělcům daňové úlevy a nouzové půjčky v řádech stamilionů eur, které musí být uvolněny ještě v letošním roce. Mléka je na trhu přebytek, z dlouhodobého hlediska je nutné zvýšit cenu této kvalitní potraviny.

V současné době klesla v Německu výkupní cena mléka na 20 eurocentů (tj. 5,40 Kč) za litr, především kvůli jeho velkému množství na trhu. Pro pokrytí nákladů spojených s chovem dobytka by výkupní cena mléka měla být podle zemědělských svazů nejméně 35 eurocentů (9,50 Kč) za litr.

Podle ministra zemědělství Christiana Schmidta spočívá dlouhodobě udržitelná produkce mléka ve zvýšení jeho výkupní ceny. Ministr chce projednat s mlékárnami a obchodními řetězci snížení koncové ceny mléka. „Je nepřijatelné, aby se kvalitní německé mléko, které splňuje nejvyšší standardy, prodávalo v obchodech jen za 46 centů (12,40 Kč) za litr. Spotřebitelé jsou ochotni platit za mléko více, aby se zvýšily marže zemědělců, kteří nesou v prodejním řetězci největší podnikatelské riziko,“ řekl ministr.*

Zdroj: www.ctk.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *