Propad cen prasat pokračuje; chovatelé skončí ve ztrátě

Nákupní ceny jatečných prasat již osm týdnů po sobě klesají. Nynější pokles o téměř dvě koruny na 30,52 Kč za kilogram je pro chovatele prasat pod hranicí rentability. Pokud se nezastaví současný pád cen, skončí letos celý sektor výroby prasat ve ztrátě kolem jedné miliardy korun. Řadě zemědělských podniků a výrobců prasat ztráty způsobí takové problémy, že zřejmě zkrachují.

Podle předsedy svazu zpracovatelů masa Ladislava Steinhausera se totiž výroba vepřového vyplatí tehdy, když se maso v živé váze zpeněží nad 32 korun. Místopředseda odbytového družstva Agropork a chovatel prasat Jaroslav Mílv rozhovoru pro ČTK nevyloučil, že v následujících týdnech cena klesne pod 30 korun. Vývoj cen zemědělských výrobců zpravidla kopírují do určité míry i spotřebitelské ceny, lze tedy předpokládat i zlevňování na pultech obchodů.
Důvodem současné krize je podle Míla obrovský přebytek živých prasat na trhu při stále stejné poptávce spotřebitelů. „Řadu chovatelů a zemědělských podniků minulé dobré ceny prasat vedly k rozšíření či založení nových chovů. Například počet prasnic se v prvním pololetí dostal nad 300.000 kusů, což v minulých dvou letech nebylo,“ řekl Míl. Současná krize z nadvýroby podle jeho odhadu potrvá zřejmě až do února. Míní, že krizi nevyřeší ani radikální snížení cen, protože odbyt na pultech obchodů je stabilní a lidé vepřového více nekoupí.
Východisko ze současné situace Míl vidí v zapojení státu, který by měl podpořit vývoz prasat nebo vepře prostřednictvím intervenčního fondu vykoupit. Zemědělci podle Míla při současné krizi cen téměř všech zemědělských komodit vidí ve vepřovém jednu z posledních možností, jak získat hotové peníze.
Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *