07.01.2009 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Prosazení podpory exportu mléka a mléčných výrobků do třetích zemí

Pomůže stát výrobcům a zpracovatelům mléka?

Kromě dříve oznámených garancí bankovních úvěrů ministr zemědělství farmářům přislíbil, že v rámci českého předsednictví Evropské unii navrhne zavedení exportní dotace na mléko a výrobky z něj do třetích zemí a také intervenční výkupy. Přebytečné mléko by tak stát začal vykupovat za dohodnutou cenu, zpravidla máslo či sušené mléko uskladnil a prodal, až se situace na trhu zlepší.
Podpora exportu do třetích zemí se týká především Ruska, Ukrajiny aj. Výsledný efekt by se mohl projevit až ve druhém čtvrtletí. Cena v České republice je nižší oproti cenám v Evropské unii už zhruba o 80 procent. Agrární komora (AK) situaci označuje za kolaps na trhu s mlékem. Jeho cena v průběhu loňského roku klesla o 30 procent a prolomila hranici sedmi korun. Finanční krize navíc komplikuje získávání bankovních úvěrů. Většina družstev žije z provozních úvěrů, které jim banky nechtějí poskytovat. Státní garance tak podle zemědělců nestačí.
Kolaps trhu s mlékem znamená pro budoucnost kolaps chovu skotu v České republice. Záměr zemědělců manifestovat proti nízkým výkupním cenám rozdáváním českých výrobků před některými řetězci ale zatím stále platí. Nejhorší situace je zřejmě u nejmenších farmářů na vsích. Mléka je nyní nadbytek a hrozí, že jej mlékárny přestanou od nich odebírat. Drobní chovatelé se proto obávají krachu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down