03.09.2007 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Průkaz původce paratuberkulózy v kravském mléce na Kypru

Studium paratuberkulózy a jejího vztahu ke zdraví lidí.

Ve dnech 14. až 19.7.2007 proběhlo v Nikósii pracovní setkání spoluřešitelů mezinárodního projektu AEIFO1104/02 pro studium paratuberkulózy (PTB) na Kypru a jejího vztahu ke zdraví lidí. Kromě diskusí ve Státním veterinárním ústavu v Nikósii byly na semináři prezentovány výsledky projektu hlavním koordinátorem projektu (Dr. M. Liapi) a spoluřešitelem Dr. L. Phedias. Sérologicky byly protilátky prokázány u skotu a ovcí a kultivačně byl původce paratuberkulózy poprvé prokázán na Kypru jak v orgánech, tak trusech klinicky podezřelých nebo sérologicky reagujících zvířat.
Prof. Pavlík prezentoval zkušenosti s diagnostikou mykobakteriálních onemocnění s důrazem na diagnostiku a ozdravování paratuberkulózy v chovech přežvýkavců České republiky. Mgr. Králík přednesl souhrnnou přednášku o metodách molekulární biologie používaných k detekci, typizaci a kvantifikaci původců aviární tuberkulózy, mykobakteriózy a paratuberkulózy. Mgr. Těšínská seznámila posluchače s výsledky detekce původce paratuberkulózy v bazénových vzorcích mléka ze všech 221 dojených farem skotu plemene Holštýn na Kypru. Pomocí ELISA metody byly všechny vzorky mléka negativní, zatímco pomocí metody Real – Time PCR byla přítomnost MAP prokázána ve 29 % stád.
Na závěr MUDr. Kaoutzani (Gastroenterologická klinika, Nikósie) popsala jejich zkušenosti s léčbou Crohnovy choroby u pacientů na Kypru a zdůraznila její možný vztah k infekci původcem paratuberkulózy. Metoda DNA fingerprinting standardizovaná na VÚVeL pomůže původ infikovaných zvířat na Kypru objasnit.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down