Průměrné mzdy v zemědělství zaostávají za průměrem

O 11 procent požadují odbory růst mezd v zemědělství pro příští rok. Vedle mezd je podle předsedy zemědělských odborů Bohumíra Dufka rozpor ještě v délce dovolené.

Podle předsedy Zemědělského svazu Miroslava Jirovského činí průměrná mzda v zemědělství za letošní první pololetí 11.700 korun měsíčně. Za průměrem národního hospodářství tak zaostává o 5500 korun. Zaměstnavatelé však tempo zvýšení o 11 procent považují za příliš vysoké. Podle předsedy Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů Jana Veleby jsou zaměstnavatelé schopni jít na osm nebo devět procent. Předpokladem ale je, že se sníží dovolená o jeden týden. Při současných zákonech, kdy se dovolená musí vybrat do konce roku, je podle Veleby v zemědělství pět týdnů těžko realizovatelných.
Předseda Zemědělského svazu Miroslav Jirovský očekává, jak dopadne státní rozpočet a výše přímých plateb. Podle toho totiž bude vidět možnost nárůstu mezd. Návrh zvýšení zatím podle něj zůstává na pěti až šesti procentech. Ministerstvo zemědělství má v rozpočtu peníze na dorovnání 30procentních přímých plateb z Bruselu na 48 procent úrovně ve starých členských zemích. Vyjednaná možnost je přitom 60 procent a rolníci kritizují její nenaplnění.
Odbory z požadavku 11procentního zvýšení neustupují. Je třeba říci, že podnikatelé dostávají dotace z Evropské unie, uvedl Dufek. Podpory zemědělství se letos proti loňskému roku výrazně zvedly. Příjmy zemědělců jsou však nízké a ročně jich z odvětví odchází asi 10.000.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *