21.02.2007 | 07:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

První mezinárodní oftalmologický kongres

Kongres uspořádali zaměstnanci Veterinární nemocnice AA-Vet 17. a 18. února 2007.

MVDr. Petr Gbelec připravil se svými kolegy z Veterinární nemocnice AA-Vet na víkend 17. a 18. února 2007 První mezinárodní oftalmologický kongres, který proběhl v konferenčním sále pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). Tématem oftalmologického kongresu bylo onemocnění rohovky s důrazem na možnosti chirurgického řešení.
Kongresu, který sponzorovalo deset firem, se zúčastnilo zhruba sto posluchačů, z toho deset bylo studentů. Úvodní přednášku na téma anatomie a histologie rohovky měl MVDr. Petr Gbelec.
Další témata týkající se onemocnění rohovky přednesl dr. David Donaldson BVSc z Velké Británie (Animal Health Trust); jeho přednášky v anglickém jazyce byly simultánně tlumočeny vynikajícím překladatelem MVDr. Radkem Kašparem.
Posluchači mohli sledovat celou přednášku doplněnou barevnými diapozitivy pomocí přehledného sborníku v tištěné formě, který obsahoval webové stránky dané problematiky i odkazy na literární citace. Ve sborníku mohli najít také účastníci kongresu nástroje potřebné k operaci oka, šicí materiál včetně předoperačního vyšetření pacienta a medikace včetně jeho polohování při oftalmologickém zákroku, předběžné výsledky mikroskopického vyšetření aj.
Dr. David Donaldson se zabýval chirurgickým řešením onemocnění rohovky, příčinami a terapií chirurgickou i medikamentózní. V první části se autor zmínil nejprve o povrchovém onemocnění rohovky, tj. epitelu a anteriorního stromatu (korneální lipidóza, degenerativní onemocnění rohovky, rohovkové pigmentace, epibulbární dermoidy, rohovkové pigmentace, rohovkové/limbální neoplasie a masy, rohovkové sekvestrace, spontánní chronické korneální epiteliální defekty a cizí tělesa v povrchu rohovky). Ve druhé části přednášky autor uvedl onemocnění hluboké části rohovky, stromatu a penetrující postižení, včetně anatomie a terapie onemocnění třetího víčka (shrnutá chrupavka, prolaps, výhřezy). Odpolední přednášky dr. Donaldsona byly zaměřeny na chirurgické zvládnutí nemocí rohovky; byla demonstrována správná incize, vedení nože, správně vedený vpich, založení stehu, spojivkové štěpy aj. V nedělním workshopu si mohli účastníci vyzkoušet v praxi na živých zvířatech použití III. víčka, keratotomii, správnou techniku rohovkového debredmentu, suturu rohovky, lamelární keratektomii, spojivkové flapy a korneosklerální transpozice.
V IKEMu uspořádali kolegové z Veterinární nemocnice AA-Vet v pořadí již třetí mezinárodní konferenci; z nichž první dvě byly zaměřeny na nejnovější poznatky z oboru neurologie. Všechny mezinárodní konference měly vysokou odbornou úroveň, o čemž svědčí velký zájem daný vysokou účastí odborné veřejnosti. Odborný program zpestřilo o přestávkách vynikající pohoštění, sladké i slané s bohatým výběrem nápojů.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down