09.09.2008 | 01:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

První případ bluetongue ve Švédsku

Švédské ministerstvo zemědělství plánuje vakcinaci skotu, ovcí a koz proti katarální horečce jako ostatní členské země, kde se tata nákaza vyskytla.

Kvůli prvnímu případu bluetongue, který zaznamenali u skotu v jihozápadní části Švédska, začnou v nejbližších týdnech vakcinovat v ochranném pásmu do 150 km.
Ani ve Švédsku neberou riziko katarální horečky ovcí (bluetongue) na lehkou váhu a monitorují výskyt tiplíků, přenašečů této nákazy, a vyšetřují dobytek. Právě díky rutinnímu vyšetřování byl objeven a 6. 9. potvrzen první případ bluetongue (virus sérotypu 8) na farmě dojnic na jihozápadě země. Prvním opatřením je vakcinace v zóně 20 km a poté v pásmu do 150 km od ohniska.

Švédské ministerstvo zemědělství dále počítá s vakcinací skotu, ovcí a koz proti katarální horečce obdobně jako ostatní členské země, kde se toto onemocnění vyskytlo. A to v souladu s podmínkami Evropské komise.

V ČR je zatím vakcinace v plném proudu, nemáme hlášené problémy; bylo uděleno několik desítek výjimek v souladu s ustanovením mimořádných veterinárních opatření. Nejčastějším důvodem je časná porážka vykrmených zvířat na jatkách, popřípadě technické potíže při shromáždění stáda.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down