09.05.2011 | 08:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

První žadatelé dostanou dotace na farmářské trhy

Z revolvingového fondu ministerstva životního prostředí dostane společně prvních 23 žadatelů o dotace na vznik a pořádání farmářských trhů 3,2 milionu korun.
Dotace jim umožní pořádat farmářské trhy například v Karlových Varech, Třeboni, Havlíčkově Brodu nebo v Praze 12.
První kolo podávání žádostí o dotace skončilo 6. dubna. Hodnotící komise ze 30 obdržených žádostí podpořila 23. Žádosti předložily obce i občanská sdružení. Další kolo žádostí o dotace skončí 6. května.
K rozvoji farmářských trhů má přispět i kodex, který bude mít speciální logo. Měl by být hotový do konce května. Bude obsahovat seznam pravidel pro existenci trhů, na nichž zemědělci či malovýrobci potravin nabízejí své zboží a které se staly hitem loňského roku. V ČR je již více než sto podobných trhů, zhruba čtvrtina v Praze. Kodex má zabránit klamání zákazníka, v případech, kdy se nabízí zboží koupené ve velkoobchodě. Ministerstvo zemědělství na svých internetových stránkách zveřejní organizátory farmářských trhů, kteří se ke kodexu přihlásí.
Uvažuje se také o vzniku Asociace pořadatelů farmářských trhů.
Zájem farmářů a menších výrobců potravin o přímý prodej výrobků roste, protože za ně dostávají lépe zaplaceno a nemusejí se dělit o marži s obchodníky, jejichž podíl na konečné ceně výrobků se podle zemědělců stále zvětšuje. Spotřebitelé pak v neobvyklých způsobech prodeje hledají alternativu k supermarketům.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down