29.01.2002 | 07:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Psi dokáží identifikovat pach rakovinových buněk

Melanom – nádorové onemocnění kůže – patřil dříve spíše ke vzácným onemocněním, ale v posledních letech došlo k prudkému nárůstu jeho výskytu. Je-li zachycen včas, může být chirurgickým zákrokem vyléčen. Pozdě zjištěný melanom je však velmi nebezpečný, protože často metastazuje do jiných orgánů a jeho prognóza je spíše infaustní.

Již před několika lety provedli vědci na Floridě zajímavý výzkum, jehož cílem bylo zjistit, zda-li lze rakovinné buňky rozpoznat čichem. Samozřejmě, nikoli čichem lidským, ale pomocí cvičeného psa. Zvíře, které k tomuto účelu použili, dříve sloužilo k odhalení výbušnin.
Během roku provedli vědci čtyři desítky pokusů, při nichž pes vybíral mezi deseti otvory v inertní plastové trubici. V některé z nich byl umístěn mikroskopický vzorek tkáně melanomu zabalený v gáze. Pes dokázal tento otvor vždy určit se 100% přesností.
Jak si to vědci vysvětlují? Při rakovinném onemocnění se buňky transformují a mohou vylučovat různé druhy látek a pachů. Vzhledem k tomu, že psi dokáží čichem rozpoznat drogy, výbušniny nebo kovy, je možné, že identifikují i zvláštní pach těchto buněk. Pokud se podaří na tento průkopnický výzkum navázat, může se stát, že z nejlepších přátel člověka budou pomocníci i v oblasti praktické medicíny při včasném zachycení tohoto zhoubného nádorového onemocnění.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down