10.05.2004 | 11:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Psi s kupírovanýma ušima na výstavu nesmějí

Koncem dubna se výkladem nového zákona na ochranu zvířat proti týrání zabývala Ústřední komise pro ochranu zvířat. Dospěla k závěru, že vystavování psů s ušima upravenýma kupírováním je podle zákona až na výjimky zakázané a postižitelné.

Podle novely zákona je vystavování zvířete s kupírovanýma ušima považováno za propagaci týrání. Českomoravská kynologická unie už proto oznámila, že na veřejnou kynologickou akci nepustí psa s kupírovanýma ušima a ani ho neposoudí.
Zákaz vystavování těchto psů v Česku platí podle komise i pro psy ze zemí, kde je tento zákrok povolen. Někteří chovatelé s předpisem nesouhlasí. Tím že jejich pes, kterého draho zakoupili v zahraničí, nebude moct soutěžit, klesne jeho význam pro chov.
Jedinou výjimkou jsou zvířata, která jsou starší než 12 let, protože ti byli kupírováni ještě v době, kdy nebyl tento zákrok zakázán.
Veřejných výstav nebo svodů se smí účastnit psi, u nichž byl ze zdravotních důvodů proveden chirurgický zákrok a u kterých zároveň nedošlo ke ztrátě ušních boltců v podobném tvaru, stojí ve stanovisku komise k otázce nutných amputací. Z nezbytných zdravotních důvodů sice veterináři mohou podle komise psům boltec i částečně amputovat, ne však na obou uších stejně.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down