07.04.2003 | 02:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Psi z Grabštejna se připravují na možné nasazení v Iráku

Vojenští kynologové z Veterinární základny Armády České republiky v Grabštejně připravují speciálně vycvičené psy k případnému nasazení v Iráku.

Podle náčelníka základny Pavla Onodiho se speciálně cvičení psi již osvědčili v rámci trvalého nasazení v misi KFOR nebo v misi Trvalá svoboda v Afghánistánu. Psi se stali součástí polní nemocnice a jsou podřízeni zdravotnické službě. Nyní základna dostala pokyn na vycvičení dvou psů a psovodů pro případné nasazení v Iráku. Pokud dojde k vyslání polní nemocnice do Iráku, budou psovodi se psy pravděpodobně součástí její ochrany, stejně jako v Afghánistánu. Příprava lidí i psů do těchto misí, kde jsou atypické klimatické podmínky, je velmi složitá a zdaleka ne vše se dá nacvičit. Zejména není možné simulovat teplotní rozdíly, písečné bouře. Psi budou vycvičeni speciálně na záchranářské práce a k hlídkové službě.
Přípravu zahájili psovodi i psi minulý týden společně s polní nemocnicí. Zatímco vybavení psovodů je na velmi dobré úrovni, v případě použití chemických a biologických prostředků není dostatečně zabezpečena ochrana psů. V minulosti se vyráběly ochranné masky pro koně i psy, dnes se však tímto sortimentem žádná firma nezabývá.
Zdroj: Právo

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down