15.01.2004 | 06:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ptačí chřipka je daleko, ale…

Aviární influenza, neboli ptačí chřipka, nebyla dosud niky na našem území diagnostikována. Nyní se s jejím propuknutím potýkají v několika asijských zemích; je stálou hrozbou v těchto oblastech, kde jsou velké koncentrace chované drůbeže.

Poslední velký problém zde byl zaznamenán v Honkongu na konci devadesátých let, kdy dokonce zemřelo i několik lidí a bylo nutné zlikvidovat velké množství zvířat. V Evropě se objevilo několik ohnisek naposledy v zimě 2002 v severní Itálii a v loňském roce zjara v Holandsku, Belgii a v některých přilehlých spolkových zemích Německa. V Holandsku zemřel jeden člověk, veterinární lékař, který se podílel na likvidaci této nákazy.
Naše republika z krizových oblastí žádnou živou drůbež ani jakékoli ptáky nedováží a náš postup je shodný i s postupem členských zemí Evropské unie.
Je zajisté v pořádku, když se věnuje ptačí chřipce taková pozornost, protože je to onemocnění blízké „lidské chřipce“ a mohlo by za určitých okolností dojít k eskalaci její virulence. Na následky onemocnění „lidskou chřipku“ normálně zemře celá řada lidí, aniž to vzbudí přílišnou pozornost, s tímto rizikem jsme se již naučili žít.
Kdyby se ptačí chřipka objevila v Evropě, opět by to znamenalo, jako na jaře loňského roku přikročit k zákazu dovozu z postižených území včetně tranzitu, popřípadě i k zákazu pořádání závodů poštovních holubů. Nyní však takováto situace nehrozí.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down