10.06.2002 | 11:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pulmotil AC - rok úspěšného používání ve výkrmu brojlerů

Pulmotil® AC – rok úspěšného používání ve výkrmu brojlerů v České republice

Pulmotil® AC byl uveden na trh v České republice na podzim loňského roku jako nová, vysoce účinná medikace pro léčbu respiratorního onemocnění u brojlerů. Tento příspěvek hodnotí úspěšnost preparátu a poukazuje na jeho výhody pro chovatele brojlerů.

Účinnou látkou Pulmotilu®AC je tilmikosin, jehož spektrum zasahuje primární respiratorní patogeny ( Mycoplasma gallisepticum, Mycoplasma synoviae, Pasteurella multocida a Ornithobacterium rhinotracheale ), a tudíž je mimořádně vhodný pro kontrolu komplikovaného chronického respiratorního onemocnění (cCRD). Je třeba zdůraznit, že E. coli není primárním původcem cCRD, svoji roli však hraje jako sekundární invadér, který následuje mykoplazmovou a virovou infekci. Z toho vyplývá, že nejlepším způsobem kontroly cCRD je medikace v období nekomplikované subklinické mykoplazmové infekce, tedy v počátku vývoje onemocnění. Rozhodující je rovněž kontrola postvakcinačních reakcí, vyvolaných vakcinací proti IBDV a IB, zejména u zástavů infikovaných mykoplazmou. Nedostatečná kontrola mykoplazmové infekce a postvakcinačních reakcí je příčinou sekundární infekce E. coli, kdy dochází ke změně subklinického onemocnění v onemocnění s vážnými klinickými příznaky a úhynem.
Pulmotil® AC svým spektrem a unikátním mechanizmem účinku zvládne nejen raná stadia respiratorní infekce, ale eliminuje i škody způsobené postvakcinační reakcí. Výsledkem je kontrola vlivu E. coli a rozvoje cCRD.
Příspěvek popisuje pět klinických ověření, která zahrnují více než 250 000 brojlerů.
Všechna kuřata byla vykrmována na území České republiky ve standardních podmínkách a k výkrmu byla použita standardní krmná směs českých výrobců.
Ve všech případech byla použita medikace Pulmotilem® AC a enrofloxacinem,
v hodnotách povolených pro ČR.
Souhrnné klinické výsledky byly u obou preparátů velmi uspokojivé. Nicméně podrobnější přezkoumání údajů denních úhynů u obou medikací vykazuje zřejmé rozdíly v celkovém úhynu, který byl početně nižší u kuřat léčených Pulmotilem® AC. Zejména v pozdější fázi výkrmu byl úhyn vyšší u kuřat léčených enrofloxacinem v porovnání s kuřaty medikovanými Pulmotilem® AC.
Tyto ztráty způsobené pozdním úhynem v důsledku cCRD jsou pro chovatele neobyčejně nákladné, neboť se jedná o kuřata, ve kterých je již investována velká finanční částka (krmivo, vitaminy, medikace, vakcinace, práce).
Vysvětlení rozdílu v mortalitě je dvojí:
1. E.coli je velmi častým důvodem rané mortality a je těžké ji léčit, vzhledem k septikemii. Časná léčba širokospektrálními antibiotiky vyléčí určité procento nakažených kuřat, ale není schopna eradikovat bakterii u všech kuřat. Tato kuřata jsou nosiči infekce, špatně prospívají a jsou zdrojem infekce v pozdější fázi výkrmu.
2. Kontrola mykoplazmy je první a mnohem důležitější prioritou než kontrola E. coli. Pulmotil® AC zajišťuje vynikající kontrolu mykoplazmové infekce.

Pulmotil® AC nabízí výkrmcům brojlerů výbornou návratnost investice prostřednictvím zvýšeného přírůstku, zlepšené konverze krmiva a také kontrolou úhynů v pozdní fázi výkrmu, způsobených cCRD.

Thomas Erlacher
Elanco Animal Health; Eli Lilly Regional Operations Gmbh
A-1030 WIEN
Erlacher_Thomas@Lilly.com

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down