01.10.2008 | 07:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Račí mor v říčce Senice u Lidečka na Vsetínsku

Zdrojem nákazy jsou pravděpodobně nepůvodní americké druhy raků.

Podezření pracovníků Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Beskydy potvrdili testy specialisté z Katedry ekologie přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Odborníci nyní mají obavy, aby se závažné onemocnění nešířilo dál.
Podezření na výskyt račího moru v říčce Senici měli ekologové od poloviny srpna, kdy jeden z dobrovolných strážců zjistil zvýšený úhyn raků. V jednom vzorku nyní prokázali odborníci přítomnost plísně, která způsobuje úhyn původních raků. Je to onemocnění velice agresivní a snadno se šíří. Experti z Přírodovědné fakulty Univerzity Karlovy v Praze už zachytili pět případů, kdy v důsledku zavlečení račího moru vyhynuly celé populace původních raků - říčního a kamenáče. Zdrojem nákazy jsou pravděpodobně nepůvodní americké druhy raků, tedy rak pruhovaný a signální. Ti ale zatím nebyli v Beskydech spolehlivě prokázáni. Ochránci přírody tak nevylučují, že infekce k nám byla zavlečena dovezenými a do toků vysazenými rybami z Polska - z oblastí, kde se rak pruhovaný běžně vyskytuje.
Správa CHKO Beskydy již informovala obce, rybáře i příslušné orgány ochrany přírody. Je třeba pokusit se vypátrat zdroj nákazy, zajistit další sledování raků v Senici a zjistit, ve kterých částech povodí Senice raci přežili. Na říčce bude nutné omezit i rybaření, a to alespoň do konce letošní rybářské sezóny.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down