15.10.2002 | 08:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rakousko bude evidovat prasata

Předpisy Evropské unie vyžadují jednotný informační systém evidence zvířat. Rakousko příští rok zaeviduje všechna prasata do centrální databanky. Hlavním cílem opatření je omezit šíření prasečího moru a zvýšit bezpečnost potravin a zaručit kvalitu rakouského vepřového.

Cena celého projektu se pohybuje okolo 16,1 miliónu eur (494 miliónů Kč). Kromě vlastních farem prasat se do projektu zapojí také obchodníci a jatka. Každé zvíře bude muset mít na uchu vlastní identifikační číslo. „Celý potravinový řetězec se teď může co nejpřesněji prověřovat od předvýroby až po výdej,"uvedl ministr sociální péče a zdravotnictví Herbert Haupt na tiskové konferenci.
Ministerstvo na přípravě databáze spolupracuje s národním statistickým úřadem. Na základě této evidence zvířat bude přehled o pohybech zvířat od narození až do porážky.
Rakouský statistický úřad odhaduje, že loni se v alpské republice chovalo v průměru 3,5 miliónu domácích prasat, což plně vystačilo pro nasycení domácí poptávky po vepřovém mase. S roční spotřebou 60 kilogramů vepřového na hlavu je Rakousko v Evropě na třetím místě za Dánskem a Španělskem.
Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down