Rakousko prodloužilo zákaz chovu drůbeže na volném prostranství

Původní opatření přijaté v alpské republice od 19. února mělo vypršet na konci dubna.

Rakousko kvůli přetrvávajícímu nebezpečí ptačí chřipky prodlouží zákaz chovu drůbeže na volném prostranství po celé zemi předběžně do 12. května.
Nařízení má zabránit tomu, aby užitková drůbež přišla do styku s tažnými ptáky. V nejbližších dvou týdnech vytipují veterinární úřady společně se zástupci chovatelů a zemskou vládou sektory, v nichž bude nutné nařízení uplatnit i po 12. květnu. Jako příklad označila rakouská ministryně oblasti podél vodních toků a jezer, kde experti doporučují zesílit kontrolní monitoring případných náznaků výskytu ptačí chřipky.
V Rakousku objevili již více než sto uhynulých ptáků pozitivních na virus ptačí chřipky H5N1; naposledy jej potvrdily výsledky testů Institutu výzkumu veterinární medicíny v Mödlingu u osmi labutí nalezených v půlce dubna ve Vídni. K úhynu zvířat dochází téměř ve 100 procentech případů. Většina z rakouských chovatelů, kteří chovají 1,3 milionu kusů drůbeže volně, pomalu ztrácí trpělivost. Aby mohli označit například vejce za „na volném prostranství vyprodukovaná“, smějí podle směrnic držet chov v uzavřených prostorách nejdéle po dobu 12 týdnů v roce. V zemi byla poprvé zaznamenána ptačí chřipka u divokých ptáků v polovině února; od té doby poklesla v Rakousku i konzumace drůbežího masa přibližně o 15 procent.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *