29.07.2008 | 09:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

RASFF - Evropský systém rychlého varování pro potraviny a krmiva

Účelnost a dobré fungování systému na ochranu spotřebitelů

Na evropský systém rychlého varování - Rapid Alert System for Food and Feed jsou napojeny všechny členské země a je spravován Evropskou komisí. Jeho prostřednictvím jsou všechny členské země EU varovány před nebezpečnými potravinami, krmivy, popřípadě před potravinami nevhodnými k lidské spotřebě formou "oznámení." Každý „případ“ řeší příslušný dozorový orgán dotčeného státu. Zpřesněným šetřením jsou pak ještě vydána dodatečná oznámení.
V roce 2007 prošlo systémem rekordních 7354 oznámení, z toho 961 varování, 2015 informačních oznámení a 4339 dodatečných informací. Nárůst s rokem 2006 činí 13,5 %. Ze společného vnitřního trhu EU pocházelo 43 % hlášení, zatímco ze zemí mimo EU se týkalo 42 % rizikových výrobků. Nejvíce varování v roce 2006, a to 21 % se týkalo rybích výrobků.
ČR je součástí systému od května 2004. V loňském roce přijala 76 oznámení a hlásila prostřednictvím SZPI 53 případů, 5 případů řešila se SVS a Generálním ředitelstvím cel. Mezi nimi byly např. případy aflatoxinů v nadlimitním množství ve skořápkatých suchých plodech, kontaminace Listerií monocytogenes v rybích výrobcích, polyfosfáty v treskách, guaranová guma kontaminovaná dioxiny apod. Informační server EU: http://ec.europa.eu/food/food/rapidalert/index_en.htm

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down