07.08.2008 | 08:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rekordní počet nákaz od klíšťat

Letos onemocnělo již 3900 lidí

Za letošní půl rok se v ČR od klíšťat nakazil rekordní počet lidí. Státní zdravotní ústav eviduje již 3900 nemocných, to je nejvíce od roku 1982. Klíšťovou encefalitidou již letos onemocnělo 238 lidí a lymeskou boreliózou - klíšťovou spirochetózou 1663. Klíšťových zánětů mozku je podle SZÚ nejvíce v novodobé historii testování. Roste i výskyt nakažených boreliózou. Ročně se eviduje na 3000 případů. Zvýšený výskyt nakažených klíšťat dávají odborníci do souvislosti se změnami v přírodě, mírnější zimy, delší léta a výskyt klíšťat i ve vyšších nadmořských výškách než v předchozích letech. Proto také Ministerstvo zdravotnictví doporučuje očkování. Klíšťové nehnisavé záněty mozku a mozkových blan se objevují na jaře. Naopak pacientů s lymeskou boreliózou přibývá ke konci léta a začátkem podzimu, neboť inkubační doba je delší.
Encefalitida se podobá chřipce, pacienta bolí hlava, svalstvo, je malátný. Poté se mu uleví, ale virus se v těle množí dál. V druhé fázi je nemocnému hůře, virus už pronikl do mozku. Nastupují silné bolesti hlavy, závratě, malátnost a teplota.
Borelióza sice není tak zákeřná nemoc jako klíšťová encefalitida, může ale způsobit potíže s klouby nebo se srdcem. Léčí se antibiotiky.
Přes 90 % území České republiky se považuje za oblasti se zvýšeným výskytem nakažených klíšťat. Nejvyšší počet onemocnění je každoročně v z jižních Čechách, na Vysočině a z okolí Vranovské přehrady a Brna. V roce 2007 onemocnělo klíšťovou encefalitidou 542 lidí a čtyři lidé zemřeli. Lymeskou boreliózou onemocnělo loni 3559 lidí.
Bližší informace: www.szu.cz, www.ockovacicentrum.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down