04.12.2012 | 08:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Road show Zdravé psí oči – zjištěné oční vady u psů s průkazem původu

Přehled a četnost diagnostikovaných očních vad

V rámci Road show Zdravé psí oči na Mezinárodní výstavě psů v Českých Budějovicích dne 13. 10. a v Letňanech dne 3. 11. 2012 jsem měla možnost účastnit se očních vyšetření psů na dvou mezinárodních psích výstavách v Českých Budějovicích a v Praze. Vyšetření probíhalo vždy první výstavní den. Věk psů byl od 4 měsíců do 12 let. V Českých Budějovicích bylo vyšetřeno 79 psů, v Praze 104 psů. Plemena byla jak čistokrevná, tak i kříženci.
Vyšetřovali jsme hlavně oční víčka, spojivku a třetí víčko, slzný aparát, rohovku a duhovku. Diagnostika probíhala za pomoci štěrbinové lampy KOWA SL-15, tonometru Tonovet, Fluorescein test a Schirmer test. Při podezření na onemocnění čočky byly použity Unitropic kapky. Velkou část pacientů tvořila brachycephalická plemena (např. bulmastif, francouzský buldoček, bordeuxská doga, mops, shitzu). U nich byly diagnostikovány hlavně mediální entropium, trichiáza mediálního koutku, laterální entropium v kombinaci s ektropiem. U plemene bulmastif byl zjištěn díky entropiu závažný vřed rohovky. Laterální entropium bylo diagnostikováno jednostranné i oboustranné. Trichiázou bylo postiženo šest psů, u pětiletého baseta byla trichiáza natolik výrazná, že způsobila keratitidu. Distichiáza byla diagnostikována u pěti psů, např. stafordšírský bulteriér, kolie dlouhosrstá a kavalír king charles spaniel. Ectropium bylo diagnostikováno např. u flat coated retrívra a baseta. U pěti jedinců byla diagnostikovaná konjunktivitida s výskytem folikulů.  Bulteriérovi s atopií, včetně blefaritidy bylo doporučeno specializované dermatologické vyšetření.
Perzistující pupilární membrána (PPM) byla nalezena u sedmi jedinců. Změny zahrnovaly drobné pigmentové skvrny na přední ploše čočky  i PPM duhovka-duhovka u skotského teriéra. U roční brazilské fily byl zjištěn oboustranně mikrophtalmus a bylo doporučeno specializované oční vyšetření čočky a sítnice pro vyloučení multiokulárního defektu. U mopse a francouzského buldočka byla diagnostikovaná keratitis pigmentosa způsobená trichiázou s normální produkcí slz. U ročního švýcarského ovčáka s výrazným slzotokem byl zjištěn chybějící dolní slzný bod. U mladého australského ovčáka se na levém oku zjistil colobom duhovky a u dvou starších jedinců byla zjištěna atrofie duhovky.  Korneální dystrofie  byla diagnostikována u kolie dlouhosrsté a u kavalír charles španěla. Uveální cysty se zjistily u stafordšírského bulteriéra a zlatého retrívra. U devítiletého beagle byla doporučena biopsie ze susp. limbálního melanomu. U plemene sibiřský husky a labrador retrívr jsme diagnostikovali bilaterální posteriorní subkapsulární kataraktu, která byla zjištěna také u plemene velký knírač. Senilní katarakta byla prokázána u tří starších psů. Na vyšetření se také objevila sedmiletá akita-inu s pokročilým stadiem uveodermatologického syndromu. Bylo vyšetřeno celkem 185 psů a u 67 byl ophtalmologický nález (odpovídá 36% výskytu očních vad). Jeden z případů (ulcus Bornea) jsme museli řešit neodkladně chirurgicky. Vyskytlo si několik očních vad, díky kterým by měl být jedinec vyřazen z chovu. Alarmující zjištění bylo i to, že show navštívilo i několik psů ověnčených medailemi, přestože měli závažné oční vady, které jsou patrné i z pohledu rozhodčího, např. laterální entropium. Byli jsme velmi překvapeni, kolik majitelů mělo zájem o vyšetření.  Některá plemena jsou šlechtěna  na úkor jejich zdraví. Jelikož se výstavy zúčastnili chovatelé z celé republiky, byli pozitivní jedinci doporučeni na specializované oční pracoviště v místě jejich bydliště.
 
Přehled a četnost diagnostikovaných očních vad
 
Diagnostikované oční vady
Četnost výskytu
Entropium mediální
11
PPM
7
Diamond eye
6
Trichiáza
6
konjunktivitida
5
Distichiáza
5
Entropium laterální
4
Senilní katarakta
3
Posteriorní subkapsulární katarakta
3
Ektropium
2
Keratitis
2
Dystrofie rohovky bilaterální
2
Uveální cysty
2
Atrofie duhovky
2
Mikrophtalmus
1
Vřed rohovky
1
Koloboma duhovky
1
Atresia dolního  slzného bodu
1
Limbální melanom
1
Atopie - blefaritida
1
Susp. PRA
1
Celkem
67
 
MVDr. Míková Lucie
České Budějovice 
 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down