Přes polovinu druhů tvoří korýši a měkkýši.
K tomuto závěru dospěli evropští experti o víkendu v italském Lecce na konferenci o biodiverzitě a fungování ekosystému v mořích. Problémem je pronikání cizorodých druhů živočichů do moří díky globálnímu oteplování. Ve světových mořích žije nejméně 230.000 druhů živočichů. Druhová rozmanitost v oceánech je přitom zásadní pro život na Zemi. Každý rok je popsáno pětkrát více ryb, než kolik na světě existuje nematod," uvedl francouzský biolog Phillippe Bouchet s použitím přirovnání ke kmeni hlístů, kteří patří mezi druhově nejpočetnější živočišné kmeny.
Ruští mořští biologové upozornili na pronikání cizorodých druhů do pobřežních oblastí evropské části Ruska. Zvláště propojení jižních a severních oceánů vodními cestami představuje pro druhovou stabilitu velké nebezpečí. Vědci dokonce hovoří o "severním invazním koridoru".
Jako příklad takového vetřelce uvedli medúzy druhu Mnemiopsis leidyi, které se zřejmě dostaly s odpadními vodami z lodi do Černého moře a vzhledem k nedostatku přirozených nepřátel se tam masivně rozmnožily. Tyto medúzy zlikvidovaly spoustu jiker a larev původních živočichů a během deseti let vytlačily všechny konkurenty živící se planktonem; téměř zcela zlikvidovaly v Černém moři lov sardinek.
Nedávno evropští vědci informovali o muréně jávské u břehů jihoitalské Kalábrie. Vysvětlit to lze i tím, že Středozemní moře je relativně zdravé a čisté, protože jinak by se v něm třímetrová dravá ryba těžko objevila. Výskyt tropické ryby vyvolává ve Středozemním moři obavy - podle expertů jde o další důkaz, že do této oblasti dospělo globální oteplování. V uplynulých letech se tu vyskytovalo stále více takových druhů z Atlantiku a Rudého moře.