12.03.2014 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rohovka a její onemocnění

Nejčastější problémy, které mohou postihnout rohovku, prezentoval specialista na nemoci očí MVDr. Jiří Beránek, Ph.D., dne 6. února v Brně (Noem Arch Design Hotel) a 13. února v Praze (Courtyard by Marriot Praha Flora). Seminář pro zájemce očního lékařství z řad veterinárních lékařů i studentů připravila společnost Samohýl, a. s., odborný program sponzorovaly také firmy Kruuse a Norbrook.

 

 

 

Odborný seminář zahájil generální ředitel společnosti Ing. Petr Samohýl a představil obchodně-logistické aktivity společnosti, marketingové komunikace a rozvoj poskytovaných služeb. Kromě této činnosti se firma zaměřuje také na sponzorské a charitativní činnosti.

Přední český oftalmolog, Dr. Beránek přítomné posluchače seznámil s anatomií a fyziologií rohovky a navázal oftalmologickým vyšetřením této struktury. Manipulační prostor rohovky se pohybuje mezi 0,5 a 0,6 mm. Sonograficky měřená tloušťka rohovky se u jednotlivých druhů zvířat liší, např. u psa má 562 ± 62 µm, u koček 578 ± 64 µm, u lidí 520 µm. Anatomické složení rohovky tvoří prekorneální slzný film, epitel, stroma (Bowmanova membrána, 90 %,) Descementova membrána a endotel.

Epitel rohovky se obnovuje po sedmi dnech. Rohovka představuje anteriorní, transparentní část oka, chrání nitrooční struktury, udržuje oční tlak, představuje účinnou bariéru proti škodlivým mikroorganismům a láme světlo (40-42 D). Rohovka má eliptický tvar a její tloušťka se liší mezidruhově, mezi plemeny a při jejím onemocnění. S věkem se tloušťka rohovky ztenčuje a také schopnost regenerace klesá s přibývajícím věkem.

Při vyšetření rohovky bereme v úvahu celkový zdravotní stav jedince. Onemocnění rohovky může souviset s hypotyreózou, Cushingovým syndromem, hyperlipoproteinemií, pankreatitidou, autoimunitním onemocněním, genetickými defekty, MOD a s různými infekcemi (FHV1, plísně).

Oftalmologické vyšetření rohovky zahrnuje anamnézu, adspekci, bakteriologické vyšetření, Schirmerův slzný test, STT, IOP (uveitis vs glaukom), vyšetření štěrbinovou lampou, kompletní oftalmologické vyšetření (přímá a nepřímá oftalmoskopie), barvení fluoresceinem (nebarví se intaktní epiteliální vrstva, nelze použít při hlubokých defektech, reakce bývá falešně pozitivní u koček s FHV1), diagnostické barvení Rose-Bengal a Lissamina Green, cytologické vyšetření, biopsii a histopatologii.

Autor upozornil na nejčastěji pozorované změny na rohovce, ke kterým patří edém, vaskularizace, fibróza, melanóza, infiltrace stromatu leukocyty, akumulace abnormálních substancí, malacie stromatu (meeting ulcer) aj.

Na rohovce můžeme rozpoznat i některá celková onemocnění. Jsou to specifické keratitidy německých ovčáků, boxerů, jezevčíků, eozinofilní konjunktivitida koček a eozinofilní kerato-konjunktivitida koček, keratitis nigrum u koček. 

V další prezentaci autor popsal specifika rohovky u jednotlivých druhů – u psů, koček, koní, možnosti diagnostiky a terapie keratitid. U německých ovčáků a boxerů se často vyskytují pigmentózní keratitidy. Příčinou primárně infekční keratitidy u koček je herpes virus (FHV1). S mykotickou keratitidou u koní se setkáváme stále častěji i v našich podmínkách. Odborné přednášky byly doplněny detailními fotografiemi z odborné praxe autora. V závěru každé přednášky proběhla diskuse k danému tématu. O přestávkách mezi přednáškami se mohli přítomní posluchači posilnit slanými i sladkými výrobky, výbornou kávou a na závěr bohatým rautem.*

 

 

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down