27.02.2019 | 12:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Role cytologického vyšetření u pacienta s lymfomem: malý krůček pro klinika, velký skok pro pacienta

Řeháková K., Škor O., Neplecha V., Váňová I., Škorová K., Doubek J. Role cytologického vyšetření u pacienta s lymfomem: malý krůček pro klinika, velký skok pro pacienta. The role of cytological examination in a patient with lymphoma: a small step for a clinician, giant jump for a patient. Veterinární klinika 2019;16(1):14-22.

SOUHRN
Tenkojehelná biopsie je u pacientů s podezřením na lymfom díky své minimální invazivitě a jednoduchosti provedení základní screeningovou metodou rutinně používanou posledních 30 let. Za tuto dobu došlo v rámci diagnosticko-terapeutického plánování k významnému progresu. Cílem článku je představit roli cytologického vyšetření u pacienta s lymfomem především z pohledu začlenění cytologie do mozaiky diagnostického algoritmu, nikoliv jako individuální diagnostickou metodu.

SUMMARY

Fine-needle biopsy as a minimally invasive and simple method represents a basic screening test in all patients suspected for a lymphoma being routinely used for last 30 years. However, during this time significant progression in diagnostic and therapeutic planning was recorded. The aim of this review is to present cytology as a part of diagnostic mosaic in a patient with lymphoma rather than an individual diagnostic method.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down