14.01.2003 | 10:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ropná skvrna sužuje především ptactvo

Ropná skvrna vytékající z havarovaného tankeru Prestige už zavinila smrt více než dvou tisíců ptáků v okolí španělského přístavu La Coruňa, dalších 1200 se veterinářům podařilo zachránit.

Stovky dobrovolníků hledají každý den s černými igelitovými pytli na galicijské pobřeží mrtvé či zraněné ptáky, které vyplaví moře. Ptáci patří mezi jedna z nejzranitelnějších zvířat pobřežního ekosystému, kteří ropnou havárií trpí. Mezi nejvíce ohrožené ptáky patří papuchalk plochozobý, alka malá a kormorán. Mnohdy se jedná i o ohrožené druhy, například alkounů úzkozobých žilo na místním pobřeží před havárií Prestige pouhých osm párů. Zranění ptáci jsou převezeni do Vimianzu, kde jejich ošetření v poněkud provizorních podmínkách zajišťuje německá organizace Ölvogelhilfe. Veterinárním lékařům chybí dostatek zdravotnického materiálu i více prostoru.
Nejdříve je nutné pomocí injekčních stříkaček ptákům vypláchnout oči, potom očistit zobák a nohy. V případě velkého znečištění ropou dostávají ptáci i dávku antibiotik. Poté musí veterináři vyřešit problém podchlazení a pomocí žaludeční sondy s glukózou i dehydratace. Nakonec následuje omývání peří teplou vodou a balení ptáků do teplých ručníků. Po první pomoci ve Vimianzu čekají zvířata ještě dva převozy do dalších záchranných středisek, kde jim veterináři testují odebranou krev a nechávají zvířata zkušebně plavat v bazénech s mořskou vodou. Teprve pak mohou být vypuštěna zpět na svobodu. Není ale jisté, zda stejný koloběh nebudou za nedlouho opakovat znovu, protože existuje riziko, že se vrátí do ropou zamořené oblasti.
Kromě ptáků jsou dalšími pacienty i mořské želvy.
Zdroj: LN

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down