14.03.2005 | 12:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rozšiřovat pastviny není řešení k podpoře chovu skotu

Stavy skotu loni v České republice poklesly o 60 000 kusů. Ministr Palas zemědělce na sněmu Agrární komory minulý týden ujistil, že jim pomůže podporou na velkou dobytčí jednotku v rámci doplňkových plateb částkou až 2000 korun na velkou dobytčí jednotku.

Ministr zároveň kritizoval zemědělce, kteří vyvážejí mladý skot určený k vykrmení. Podle ministra by měli zástavní skot nechat doma a krmit jej obilím, kterého je Česku po loňské nadúrodě přebytek. Zemědělci loni prodali podle ministra asi třetinu zástavního skotu. Vyvezli asi 85.000 kusů. Producenti se podle něj nechali nalákat momentálně výhodnými cenami, což je krátkozraké. Palas dále účastníkům sněmu doporučil, aby se zaměřili na chov skotu např. v oblastech, kde se pěstuje obilí v nepříznivých podmínkách. Tam by podle něj bylo přinejmenším stejně ekonomicky výhodné z hlediska dlouhodobého profitu plochu přeměnit například na pastviny.
S těmito názory nesouhlasí prezident Agrární komory Veleba. Pokud tržní systém nabízí jinde ceny zástavního dobytka vyšší, nelze si představit, jak vývoz zemědělcům zakázat. Rozšiřování pastvin není podle Veleby dobrou cestou, protože stavy skotu klesají, a jestliže se budou pastviny zvyšovat, je těžké si představit, co budeme s tou zelení dělat.
Na konci loňského roku se v zemi chovalo 1,4 milionu dobytčat. Produkce hovězího a telecího masa meziročně klesla o desetinu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down