Rumuni nebou moci podřezávat prasata

Nový vládní výnos v Rumunsku od letošních Vánoc zakáže porážet prasata tak, že se jim podřízne hrdlo a nechají se vykrvácet. Podle mluvčí ministerstva zemědělství Daniely Popaové je připravovaný vládní výnos součástí úsilí o harmonizování rumunských zákonů s evropskými standardy. Rumunsko doufá, že se k Evropské unii připojí v roce 2007.

Od 24. prosince budou prasata, kuřata a jiná domácí zvířata muset být zabíjena humánnějšími metodami ve speciálně projektovaných jatkách, kde jim budou poskytována anestetika a voda. Toto rozhodnutí rumunské vlády je načasováno doprostřed zabíjačkové sezóny, kdy Rumuni tradičně porážejí prasata na veřejných prostranstvích nebo na svých dvorech. Popaová sice připustila, že lidé budou moci i nadále provádět porážky doma, avšak budou muset dodržovat postupy stanovené vládním výnosem. Jejich porušení bude trestáno pokutou.
Prasata a drůbež jsou v lidovém podání usmrcována právě podřezáváním. Tato praxe je tak rozšířená, že prozatím není jasné, jak bude zajišťováno dodržování výnosu, který má omezit týrání zvířat.
Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *